Nová prasacia chrípka v Indii možno obsahuje nebezpečné mutácie

12.3.2015 00:07:35 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1514x

Od decembra zomrelo v Indii na novú epidémiu prasacej chrípky 1 200 ľudí. Nový výskum však naznačuje, že tento vírus môže obsahovať mutácie, ktoré ho robia nebezpečnejším než iné druhy chrípky H1N1. Toto zistenie vyvrátilo predchádzajúci výskum indických zdravotníckych úradov, ktorý tvrdil, že daný druh chrípky sa od jeho objavu v roku 2009 nezmenil.

 

Vedci z MIT mali k dispozícii len minimum vedeckých údajov, a preto apelujú na zodpovedné úrady aby epidémiu lepšie monitorovali. Ram Sasisekharan z MIT povedal, že bez dostatočného monitorovania nie je možné efektívne s týmto vírusom bojovať.
 
Počas posledných dvoch rokov sa do verejnej databázy chrípky zverejnili genetické špecifikácie proteínu hemagglutinínu z len dvoch druhov chrípky v Indii. Tento fakt veľmi sťažuje identifikáciu druhu chrípky zodpovedného za nedávnu epidémiu. Napriek tomu sa pomocou dostupných informácií podarilo zistiť o tomto druhu dosť na to, aby to vedcov znepokojilo.
 
Sasisekharan a Kannan Tharakaraman (tiež z MIT) porovnali dostupné genetické informácie s H1N1, ktorý sa objavil v roku 2009 a za prvé tri roky svojho pôsobenia si po celom svete vyžiadal 18 000 obetí. Zistili, že najnovšie druhy indickej chrípky obsahujú nové mutácie hemagglutinínu, ktoré pomáhajú vírusu šíriť sa. Hemagglutinín sa viaže z glykanovými receptormi na povrchu respiračných buniek a pevnosť tejto väzby určuje ako efektívne sa vírus dokáže do týchto buniek nainfikovať.
 
Sasisekharan podotkol, že je potrebných viac údajov na to, aby sa dalo s istotou určiť či sú tieto mutácie prítomné aj v druhu chrípky, ktorý spôsobil najnovšiu epidémiu v indických štátoch Gudžarát a Radžastan, pri ktorej sa nainfikovalo vyše 20 000 ľudí. Práve lepšie monitorovanie by pritom mohlo znížiť obavy a hystériu obyvateľov týchto oblastí tým, že by umožnilo vedcom určiť ktoré lieky by na vírus zabrali a vyvinúť nové očkovania.

Prevzaté z originálu "Swine flu outbreak in India raises concern: New strain of H1N1 may carry dangerous mutations" na sciencedaily.com