ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Bežne sa vyskytujúce Tatooiny

3.4.2015 01:24:08 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1258x

Doteraz sa vedcom v binárnych hviezdnych sústavách podarilo nájsť len obrovské plynné planéty a v minulosti viacerí z nich tvrdili, že v takomto prostredí malé, kamenné planéty nemôžu vzniknúť. Nedávno však matematické simulácie ukázali, že planéty veľkosti Zeme, podobné Tatooinu z Hviezdych Vojen, sa vo vesmíre pravdepodobne vyskytujú v hojnom počte.

 

Ben Bromley z Utahskej univerzity a Scott Kenyon zo Smithsonian Astrophysical Observatory povedali, že ich výsledky ukázali, že až na malú oblasť blízko binárnej hviezdy môžu planéty - či už kamenné planéty, alebo plynní obri – vznikať viac-menej rovnakým spôsobom ako okolo osamelých hviezd. Preto tieto závery naznačujú, že planéty sa v binárnych sústavách vyskytujú v rovnako veľkom počte, ako okolo samostatných hviezd.
 
Táto štúdia je plná matematických vzorcov, ktoré opisujú možnosti planetezimál (kamenných úlomkov veľkosti asteroidov), ktoré sa spájajú a tak vytvoria planétu. Bromley podotkol, že v ich štúdii sa nezľakli zložitej matematiky, vďaka čomu sa im podarilo preukázať, že obežné dráhy okolo dvoch hviezd môžu byť rovnako stabilné, ako obežné dráhy okolo jednej hviezdy.
 
Planéty sa z disku plynu a prachu formujú podobne ako zhluky prachu pod posteľou, ktoré sa spolu neustále spájajú a vytvárajú tak stále väčšie objekty. Kenyon podotkol, že keď sa planéty snažia sformovať v binárnych sústavách, musia mať tú správnu obežnú dráhu, inak im hviezdy zabránia dorásť do dostatočnej veľkosti. Vedci nazvali túto správnu obežnú dráhu „najokrúhlejšia obežná dráha“, napriek tomu, že nie je úplne kruhová (je oválna a obsahuje viacero „vlniek“).
 
Vyše desaťročia si astrofyzici mysleli, že planéty ako Zem sa okolo väčšiny binárnych hviezd nemôžu sformovať (minimálne nie dostatočne blízko na to, aby na ich povrchu mohol existovať život). Planetezimály sa musia spájať jemne, ak z nich má narásť planéta. Okolo osamelej hviezdy zvyknú mať planetezimály kruhovú dráhu, ktorá sa nekrižuje s dráhami iných planetezimál. V tomto prípade sa pri vzájomnom priblížení dve planetezimály jemne spoja.
 
Ak však planetezimály obiehajú okolo dvoch hviezd, ich dráhy sa vďaka nesúrodému ťahaniu dvoma individuálnymi hviezdami prekrížia, čo zmení jemné spájanie na deštruktívne kolízie. Predchádzajúci výskum tvorby planét v binárnych sústavách začínal s modelovaním kruhových obežných dráh. Bromleyov a Kenyonov výskum však ukázal, že planéty, keď sú ešte malé, sa samy nastavia do správnej oválnej obežnej dráhy a do kruhovej dráhy sa nikdy nedostanú. Ak sú planetezimály na oválnej obežnej dráhe, ich obehy sa nastavia tak, že sa nebudú križovať a nespôsobia tak deštruktívne kolízie.
 
Bromley a Kenyon pomocou matematiky a jednoduchých počítačových simulácií preukázali, že ak sú na oválnej „najokrúhlejšej“ obežnej dráhe, planéty veľkosti Zeme sa môžu v binárnych sústavách bez problémov sformovať. Ich simulácie nesiahali až k formovaniu planét, avšak ukázali, že planetezimály dokázali vydržať bez kolízií desaťtisíce rokov. Bromley dodal, že vznik planéty podobnej Zemi je v binárnych sústavách rovnako jednoduchý ako okolo osamotených hviezd.
 
Keplerov vesmírny teleskop NASA už spoľahlivo detekoval vyše tisíc planét obiehajúcich cudzie hviezdy, vrátane niekoľkých kamenných planét v obývateľnej zóne. Sedem z planét objavených Keplerom sa nachádza v obývateľnej zóne binárnych sústav, avšak všetko sú to obrovské plynné planéty.
 
Bromley si myslí, že Keplerovi sa doteraz nepodarilo nájsť kamenné planéty v obývateľných zónach binárnych hviezd preto, že ich rozmery sú v porovnaní s plynnými obrami veľmi malé. Kepler našiel aj plynných obrov obiehajúcich okolo dvoch hviezd vo vzdialenosti väčšej než je vonkajší okraj obývateľnej zóny, čo otvára otázku ako sa vyššie spomínaných sedem plynných obrov dostalo do obývateľnej zóny.
 
Nová štúdia ukázala, že je možné, že sa presne tam aj sformovali, avšak Bromley o tom pochybuje, keďže v danej lokalite by nemalo byť dosť plynu a prachu na zrod takýchto obrovských planét. Je teda pravdepodobné, že sa sformovali v chladnejších a pokojnejších oblastiach a následne sa posunuli bližšie k hviezdam - buď špirálovitým pohybom cez disk plynu okolo binárnych hviezd, alebo prostredníctvom odkopnutia vzdialenejším plynným obrom.
 
Bromley nakoniec dodal, že Zemi podobný Tatooine by sa mohol bez problémov v obývateľnej zóne binárnej hviezdnej sústavy sformovať. Siedma epizóda Hviezdnych Vojen by sa mala do kín dostať 18. decembra a fanúšikov tejto ságy určite poteší, že obývateľné planéty, podobné Tatooinu, môžu byť vo vesmíre bežnosťou.

Prevzaté z originálu "Earthlike 'Star Wars' Tatooines may be common" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,15
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.