ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Výnimočná európska spolupráca v Grenobli

21.6.2007 13:19:57 | * q
Hovoríme s Helmuthom Krechom, administratívnym riaditeľom ESRF | Počet zobrazení: 15x

Európske zariadenie pre synchrotrónovú radiáciu (The European Synchrotron Radiation Facility – ESRF), ktoré sa nachádza vo francúzskom Grenobli, je príkladom výnimočnej európskej spolupráce prinášajúcej významné výsledky. Preto by sa jeho členmi chceli stať aj slovenskí vedci.

 

Na rozdiel od národných vedeckých inštitúcií nie je prvoradým cieľom ESRF robiť výskum. Prečo?
Základnou úlohou ESRF nie je robiť vlastný vedecký výskum, ale poskytovať systém na výskum, ktorý robia iní. Ročne máme 5 500 zákazníkov, ktorí prichádzajú z celej Európy, ale aj z ďalších kontinentov, najmä z univerzít a ďalších vedeckých inštitúcií. Možno sa to zdá byť veľa, ale na synchrotróne sa pracuje na 40 meracích staniciach (beamlines) 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Jeden experiment trvá priemerne 3 dni. Preto sa sústreďujeme na to, aby sme mali k dispozícii zväzok lúčov veľmi vysokej kvality, potrebné prístrojové vybavenie a vysokokvalifikovanú obsluhu.

Ako dosahujete vysokú kvalitu vašich služieb?
Ako som už spomenul, máme 40 meracích staníc, ktoré sú plne vybavené potrebnými zariadeniami. Napriek tomu každý rok dve meracie stanice dopĺňame novými zariadením a šesť ďalších vylepšujeme. Robíme to tak, že najprv vytvoríme medzinárodné komisie, ktoré posúdia výs­kum a jeho vybavenie, a potom nám predložia svoje odporúčania. Tie potom realizujeme. Takže ročne sa vydá na prebudovanie meracích staníc 15 miliónov eur. V niektorých prípadoch sa na úpravách meracích staníc podieľajú aj niektoré používateľské organizácie, ktoré majú špecifické požiadavky.

Nejde však len o prístroje a zariadenia meracích staníc. Dôležití sú v prvom rade ľudia.
Na rozdiel od mnohých iných vedeckých zariadení, ktoré osobne poznám najmä z pôsobenia v Nemecku, zabezpečujeme aj potrebných vedcov a odborníkov. Ku každej meracej stanici dávame k dispozícii dvoch vedcov, dvoch odborníkov, inžiniera a technika, ako aj hotového i študujúceho doktoranda. Zabezpečujú potrebné služby, ako je príprava vzoriek na experiment a celého prostredia, úprava zariadení, pomoc používateľom pri samej príprave experimentov, vytváranie dobrých podmienok a poskytovanie potrebných rád. Nie je totiž možné, aby čo aj najrenomovanejší vedec sám zvládol celý experiment na synchrotróne. V niektorých prípadoch, napríklad pri opakujúcom skúmaní kryštalických bielkovín, už ani vedci a výskumníci, ktorí ich skúmajú, do Grenoblu nepricestujú, ale iba posielajú svoje vzorky uložené v tekutom dusíku v špeciálnych obaloch. Naši ľudia urobia príslušné merania za nich a pošlú im výsledky.

Čo takýto prístup, teda samostatné plnenie úloh, znamená pre vašich zamestnancov?
Je to pre nich výzva, aby nerobili len servis, ale aj svoje vlastné experimenty. Na tie ročne vydávame 2,3 milióna eur a 20 percent pracovného času na meracích staniciach.

Dostávate veľa návrhov na projekty, ktoré by sa mali u vás realizovať, takže sa musí vyberať.
Robíme to dva razy do roka, pričom dôraz kladieme na to, aby príležitosť dostali tie najťažšie, a teda aj najzaujímavejšie a najvýznamnejšie projekty. Dbáme však pritom na to, aby možnosť robiť experimenty dostali vedci z členských štátov proporcionálne k výške ich príspevkov do rozpočtu.

Čo je najdôležitejším meradlom hodnotenia úspešnosti vašej práce?
Dôležitým výstupom pre nás sú verejne publikované vedecké výsledky v renomovaných odborných časopisoch. Ročne sa uverejňuje približne 1 300 odborných článkov o výskume u nás, teda denne sa publikujú skoro štyri materiály. Porovnám to s ďalšími dvoma najvýkonnejšími synchrotrónmi na svete, s americkým APS v Argonne a japonským SPRING8 pri Osake. APS má 44 meracích staníc, my 40. Američania majú 3 200 používateľov ročne, my spomínaných 5 500. Na druhej strane SPRING8 má v prevádzke len 25 meracích staníc, ale má 5 000 používateľov. Obaja však majú rozhodne menej publikovaných materiálov než my.

Ste právnik, takže nerobíte výskum. Ako na vás pôsobia výsledky ESRF?
Keď sa pozerám na prezentácie, tak je tam veľa fascinujúceho. Napríklad mali sme tu prehistorické skamenené vajce. Výskumníci chceli vedieť, čo je v ňom. Nemohli ho však rozbiť, aby sa pozreli dnu, lebo je unikátne, až 60 miliónov rokov staré. Ak ho prezriete cez bežné zariadenia dostanete len sivý obraz, pri troche šťastia s nejakými tmavšími či svetlejšími miestami. Na našom synchrotróne však možno získať trojrozmerný obraz, navyše s prípadnými prierezmi, takže budete môcť spoznať detaily o tom, čo vlastne je v tom prastarom vajci. Alebo sa tu skúmali známe zvitky z Kumranu pri Mŕtvom mori, ktoré majú nadväznosť na Bibliu. Neanalyzoval sa však ich obsah, ale materiál, na ktorý ich napísali. Ide o ovčie kože z osobitného druhu oviec. Výskumníci, ktorí s týmto projektom prišli, chceli vedieť, odkiaľ tieto ovce pochádzali. Tak sa dá napríklad zistiť pohyb oviec a s nimi aj ľudí v tom čase. Tieto veci majú veľký vplyv aj na neprofesionála v príslušnom odbore, lebo to nie je len veda, znalosti, technológie. Pokrýva to široký záber ľudských záujmov o korene našej existencie, hlbšie pochopenie základov života. A to ma fascinovalo.

Keďže máte skúsenosti z práce v iných veľkých vedeckých inštitúciách, a navyše máte na starosti aj všetku administratívu okolo ľudí, ako vnímate tunajší kolektív?
Náš kolektív sa rýchlo obmieňa. Nemám tým na mysli striedanie sa našich používateľov, ale zamestnancov. Na vedeckých postoch dochádza k obmene každých päť rokov. Ani generálny riaditeľ nemôže byť menovaný na ďalších päť rokov. Takže je tu stály pohyb. Ľudské prostredie je však fascinujúce. ESRF nie je veľká inštitúcia so samými radami a výbormi. Je to každodenná spolupráca ľudí rôznych národností. Už po niekoľkých mesiacoch práce prestanete vnímať národnostné zloženie, lebo vôbec nie je dôležité, či je niekto Francúz, Španiel alebo Brit. Všetci robíme spolu ako kolegovia v skutočne veľkom multinárodnom kolektíve. A to je neoceniteľné. Preto pozývame aj ďalších ľudí. Je pekné, že tu máme Francúzov, Nemcov, Angličanov, Talianov. S nádejou dúfam, že tu skoro budeme mať aj Slovákov. Teraz nemyslím ako jednotlivcov, lebo dvaja už u nás pracujú a navyše sem chodia aj vedci zo Slovenska. Verím, že tu budú inštitucionálne, teda Slovensko ako pridružený člen ESRF so všetkým, čo k tomu patrí.

Čo pridružené členstvo prinesie slovenským vedcom a slovenskej vede?
Byť členom ESRF je niečo viac, než ako tu len robiť výskum, lebo ten možno robiť všade. Ako člen ste však súčasťou našej multinárodnej rodiny, čo je dobrá motivácia na hľadanie novej vedy, nových výsledkov, nových interakcií. Treba si uvedomiť, že moderná veda sa dá robiť len na takejto medzinárodnej úrovni. Jedna krajina nemôže robiť všetko, čo robíme my v ESRF. Dovedna to však robiť môžeme. Ak robíte samostatne s malým počtom ľudí, môžete robiť len časť vedy. Navyše vieme, že nie je dobré pre vedcov z krajiny, ktorá nie je členom ESFR, stále si hľadať nejakých spojencov, ktorí im dovolia pracovať v ESRF, lebo je to účasť druhej či tretej triedy. Mali by mať vlastné právo tu pôsobiť na tom základe, že majú dobrú myšlienku, dobrú ponuku a chcú a môžu ju realizovať a nie hľadať niekoho iného s rovnako dobrou ponukou. A to je rozdiel. Členovia a pridružení členovia môžu u nás realizovať svoje nápady priamo, bez sprostredkovania. Poskytujeme im nielen potrebný čas na meracích staniciach a príslušný servis našich pracovníkov, ale hradíme aj dopravu a pobyt pre troch vedeckých pracovníkov pri každom projekte. To by mala byť motivácia aj pre národné vedy, aby povedali, že sú rovnako dobré a môžu riešiť úlohy samostatne, bez závislosti od dobrej vôle iných krajín. Navyše malé krajiny nemôžu mať všetko potrebné vedecké vybavenie. Z hľadiska štátu členstvo v ESRF je pritom lacnejšie než budovať mnoho veľmi dobre vybavených malých špecifických laboratórií.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,30
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.