ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Návrat Brontosaura

8.4.2015 22:43:25 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1336x

Brontosaurus (hromový jašter), jeden z najznámejších dinosaurov, bol dlho považovaný za omyl klasifikácie. Od roku 1903 si vedci mysleli, že rod Brontosaura neexistoval a tento dinosaurus bol v skutočnosti druhom z rodu Apatosaurov. Nová štúdia však dokázala, že Brontosaurus nepatril medzi Apatosaurov, čo znamená, že Brontosaurus môže byť znovu vyhlásený sa unikátny dinosaurí rod.

 

Brontosaurus je jedným z najcharizmatickejších dinosaurov všetkých čias, ktorý vďaka svojej veľkosti inšpiroval celé generácie detí. Doteraz si však vedci mysleli, že Brontosaurus bol pôvodne zle klasifikovaný Apatosaurus, keďže v roku 1903 došli k záveru tvrdiacemu, že rozdiely medzi druhom Brontosaurus excelus a Apatosaurami boli tak malé, že muselo ísť o jeden rod. Apatosaurus bol pomenovaný prvý, čo znamenalo, že spoločný rod dostal jeho meno. Brontosaurus pravdaže úplne nezmizol, avšak bol považovaný za druh z rodu Apatosaurov a dostal nové meno Apatosaurus excelus.
 
Dejiny Brontosaura predstavujú jeden z najkurióznejších príbehov histórie vedy. V 70-tych rokoch 19. storočia v západných Spojených štátoch objavili desiatky nových fosílií, prevažne dinosaurov. Vedci vykopali viaceré kostry, ktoré následne preskúmali významní paleontológovia Marsh a Cope. Počas tohto obdobia objavil Marshov tím dve obrovské čiastočné kostry dlhokrkých dinosaurov, ktoré následne odviezli do múzea Yale Peabody, kde na nich Marsh pracoval. Marsh pomenoval prvú z kostier Apatosaurus ajax (zradný jašter). O dva roky neskôr pomenoval druhú kostru Brontosaurus excelus (šľachetný hromový jašeter). Ani jedna z týchto čiastočných kostier neobsahovala lebku, takže Marsh ju musel Brontosaurovi zrekonštruovať. Brontosaurus aj Apatosaurus boli obrovské zvieratá, ktoré sa podobali Camarasaurovi, dlhokrkému dinosaurovi zo západných Spojených štátov. Kvôli tejto podobnosti sa zdalo svojho času logické, že Brontosaurus mal podobnú lebku ako Camarasaurus. Až neskôr sa ukázalo, že táto rekonštrukcia bola urobená nesprávne.
 
Krátko po Marshovej smrti našiel tím z Field Museum of Chicago ďalšiu kostru, ktorá sa podobala aj Brontosaurovi aj Apatosaurovi. Táto kostra vyzerala vo viacerých odhadoch ako prechod medzi črtami Brontosaura a črtami Apatosaura. Preto si vedci mysleli, že Brontosaurus excelus bol tak podobný Apatosaurovi ajaxovi, že sa zdalo, že ide o dva druhy toho istého rodu. Toto rozhodnutie predstavovalo druhé vyhynutie Brontosaura (našťastie len vo vedeckej komunite). Od vtedy sa Brontosaurus nazýval Apatosaurus excelus a slovo Brontosaurus už vo vedeckej terminológii nemalo miesto.
 
Posledná rana Brontosaurovi prišla v 70-tych rokoch 20. storočia, kedy sa zistilo, že Apatosaurus nebol príbuzný Camarasaura, ale bol príbuzný Diplodoca. Diplodocus mal štíhlu lebku podobnú lebke koňa, čo naznačovalo, že Apatosaurus, a teda aj Brontosaurus museli mať lebku, ktorá sa viac podobala na lebku Diplodoca než na lebku Camarasaura. Tak sa zrodil mýtus o tom, že Brontosaurus je Apatosaurus s nesprávnou lebkou.
 
Nová štúdia však ukázala, že Brontosaurus sa od Apatosaura predsa len líšil. Ako môže jedna štúdia vyvrátiť viac než storočie výskumu? Emanuel Tschopp z Universidade Nova de Lisboa povedal, že ich výskum by 15 rokov dozadu nebol možný. Až donedávna totiž bolo tvrdenie, že Brontosaurus je Apatosaurus úplne akceptovateľným záverom analýzy prístupného vedeckého materiálu. Avšak v posledných rokoch sa vedcom podarilo nájsť nové vykopávky dinosaurov, podobajúcich sa na Apatosaura aj Brontosaura, vďaka ktorým bolo možné opätovne a detailnejšie zrevidovať rozdiely medzi týmito dvoma dinosaurami.
 
Vo vedeckej terminológii nie je jasná hranica medzi druhom a rodom. Znamená to teda, že opätovné oživenie Brontosaura je založené len na uhle pohľadu? Tschopp povedal, že to určite nie. So svojim tímom sa totiž snažili byť tak objektívni, ako to len šlo. Využili štatistický prístup na vypočítanie rozdielov medzi inými druhmi a rodmi podobných dinosaurov a zistili, že rozdiely medzi Brontosaurom a Apatosaurom boli minimálne tak početné, ako rozdiely medzi inými príbuznými rodmi. Roger Benson z Oxfordskej univerzity dodal, že tieto rozdiely boli oveľa väčšie, než rozdiely medzi individuálnymi druhmi jedného rodu.
 
Tchopp a jeho tím teda došli k záveru, že Brontosaurus musí opäť vstúpiť do vedeckej komunity ako jedinečný živočíšny rod. Profesor Octávio Mateus dodal, že tento príbeh je klasickým príkladom toho, ako veda funguje, najmä ak sú hypotézy založené na nekompletných a rozbitých fosíliách. V takýchto prípadoch môže aj jediná štúdia vyvrátiť roky výskumu. Veda je proces, ktorý sa neustále približuje k jasnejšiemu obrazu sveta okolo nás. Niekedy však treba urobiť krok dozadu pred tým, než môžeme opätovne postupovať dopredu. To je zdrojom všetkej ľudskej zvedavosti. Brontosaurus, ktorý si získal srdcia miliónov ľudí po celom svete, si teda zaslúžil, aby sa vrátil a mohol opäť inšpirovať nové generácie.

Prevzaté z originálu "Brontosaurus is back! Brontosaurus is a unique genus after all" na sciencedaily.com - Autor obrázku - Davide Bonadonna

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,89
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.