ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Mars má pásy ľadovcov zo zamrznutej vody

10.4.2015 01:28:16 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1447x

Mars má nielen polárne čiapočky, ale aj pásy ľadovcov v stredných zemepisných šírkach – na severnej aj južnej pologuli. Tieto ľadovce sú pokryté hrubou vrstvou prachu, takže sú neodlíšiteľné od okolitého povrchu. Radar však ukázal, že pod prachom sa na viacerých miestach povrchu nachádzajú ľadovce zmrznutej vody. Nová štúdia sa nedávno pokúsila vypočítať veľkosť ľadovcov a teda aj množstvo vody, ktoré sa v nich nachádza.

 

Okolo Marsu obieha viacero družíc, pomocou ktorých môžu vedci získavať fotografie ukazujúce tvar ľadovcov. Vedci o ľadovcoch vedeli už dlhší čas, avšak nevedeli, či sú zložené z vody, oxidu uhličitého, alebo bahna. Pomocou radarových meraní satelitu Mars Reconnaissance Orbiter, patriaceho NASA, však bol tím vedcov schopný určiť, že ide o vodný ľad. Otázkou zostávalo aké hrubé sú tieto ľadovce a či sa podobajú ľadovcom na Zemi.
 
Nanna Bjørnholt Karlsson z Niels Bohr Isntitute Kodaňskej univerzity povedala, že s jej tímom analyzovali desať rokov radarových meraní, aby zistili ako sa ľad správal. Správanie a vznik ľadovcov Marsu porovnali so správaním a vznikom ľadovcov na Zemi, čo im umožnilo vytvoriť modely pohybu tohto ľadu. Dávnejšie štúdie identifikovali tisíce ľadovcových formácií na oboch pologuliach Červenej planéty. Ak by sme mapu povrchu Marsu premietli na mapu povrchu Zeme, nachádzali by sa ľadovce o niečo bližšie k rovníku než Dánsko.
 
O niektorých miestach na povrchu Marsu sa vedcom podarilo získať detailné údaje, kým o iných miestach toho veľa nevedia. Avšak doplnením medzier v údajoch informáciami o pohybe a tvare ľadovcov v dobre zmapovaných oblastiach boli schopní vypočítať hrúbku a objem ľadu v oboch pásoch.
 
Karlsson dodala, že vypočítali, že ľad má objem vyše 150 miliárd metrov kubických. Ak by sa toto množstvo ľadu rovnomerne rozložilo po celom povrchu Marsu, mal by ľad hrúbku 1,1 metra. Ľad v stredných zemepisných šírkach predstavuje veľkú časť zásob vody Marsu a za fakt, že sa nevyparil do vesmíru, možno vďačí hrubej vrstve prachu, ktorá ho chráni. Atmosférický tlak na Marse je tak nízky, že vodný ľad by sa bez ochrany mal vypariť.

Prevzaté z originálu "Ice on Mars: Mars has belts of glaciers consisting of frozen water" na sciencedaily.com - Foto - NASA/Nanna Karlsson

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,93
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.