picture

Rýchlejší rast väčších stromov

16.4.2015 23:31:32 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1276x

Vedci objavili spôsob ako zaručiť, že stromy narastú väčšie a budú rásť rýchlejšie, čo by mohlo zvýšiť zásoby obnoviteľných zdrojov a pomôcť stromom prekonať nápor klimatických zmien. Simon Turner z Manchesterskej univerzity povedal, že rýchlosť rastu stromov je určovaná rýchlosťou deľby buniek v kmeni. So svojim tímom identifikovali dva gény, ktoré dokážu ovládať deľbu buniek v kmeni a ovplyvniť tak rast.

 

Napriek tomu, že nová metóda musí byť ešte otestovaná v teréne, nový objav je dôležitým krokom v namodelovaní stromov, čo rastú rýchlejšie a lepšie tak pokrývajú spotrebu biomasy na výrobu biopalív, chemikálií a iných materiálov. Takéto obnoviteľné zdroje tiež minimalizujú vypúšťanie oxidu uhličitého do atmosféry.
 
Skúmané gény sa nazývajú PXY a CLE a správnym modifikovaním sa môžu stať aktívnejšie, než aké by boli prirodzene. Stromy s takto upravenými PXY a CLE rastú dvakrát tak rýchlo ako bežné stromy a sú vyššie, širšie a majú viac listov. Tento objav však nepomôže len v zvýšení produkcie biomasy, biopalív a priemyselných biotechnológií – môže tiež pomôcť rastlinám lepšie sa vysporiadať s negatívnymi účinkami klimatických zmien.
 
Turner podotkol, že väčšina rastlín, vrátane úžitkových rastlín, zvykne rásť pod vplyvom negatívnych podmienok životného prostredia pomalšie, čo spôsobí, že produktivita polí a plantáží sa zníži. Porozumenie reakcii rastlín na environmentálne signály a rozsahu našich schopností manipulovať rastliny tak, aby sme tieto signály odstránili, je veľmi dôležitým pre udržateľnosť poľnohospodárskej produkcie. V budúcnosti možno dokážeme manipulovať expresiu PXY a CLE a môcť tak deaktivovať environmentálne signály, ktoré by rastliny normálne ovplyvňovali. Turner dodal, že jeho tím plánuje v dohľadnej dobe spolupracovať s lesníckymi firmami a otestovať svoje objavy v teréne. Ich výskum bol financovaný Biotechnology and Biological Sciences Research Council.

Prevzaté z originálu "Flourishing faster: How to make trees grow bigger and quicker" na sciencedaily.com - Foto - Professor Simon Turner