picture

Sonda NASA New Horizon možno objavila polárnu čapičku na Plute

3.5.2015 02:30:21 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1503x

Fotografie zo sondy NASA New Horizon ukázali tmavé a svetlé oblasti povrchu Pluta, vrátane svetlej oblasti na jednom z jeho pólov, ktorá by mohla byť polárnou čapičkou. Tieto obrázky boli zaznamenané v apríli tohto roku zo vzdialenosti 113 miliónov kilometrov pomocou prístroju LORRI (Long-Range Reconaissance Imager) na palube New Horizon. Vedci zaostrili nespracované fotografie, ktoré im New Horizon poslala, pomocou techniky známej ako obrazová dekonvolúcia. New Horizon by mala preletieť okolo Pluta uprostred júla.

 

John Grunsfeld z NASA povedal, že čím viac sa New Horizon približuje k Plutovi, tým zaujímavejšie povrchové formácie vedci na jeho povrchu objavujú. New Horizon skúma aj Charón, najväčší mesiac Pluta, ktorý svoju planétu obehne raz za 6,4 dňa. Použitý expozičný čas (desatina sekundy) však je príliš krátky na to, aby mohol LORRI detekovať aj štyri menšie a menej svietivé mesiace Pluta.
 
Pluto bol pre vedcov veľkou záhadou už od svojho objavu v roku 1930. Od Zeme je vzdialený vyše 5 miliárd kilometrov, takže preskúmať jeho povrch z okolia našej planéty je veľmi ťažké. Avšak New Horizon má potenciál mnohé z týchto záhad vyriešiť. Alan Stern zo Southwest Research Institute povedal, že po vyše deväťročnej ceste New Horizon vesmírom sa Pluto stáva čoraz reálnejším. Fotografie, ktoré New Horizon nedávno na Zem poslal, sú vôbec prvé, na ktorých sa dajú rozoznať detaily povrchu Pluta. Hal Weaver z Johns Hopkins University dodal, že najlepšie fotografie samozrejme prídu, keď New Horizon v lete preletí nad povrchom Pluta vo vzdialenosti len 12 500 kilometrov.

Prevzaté z originálu "NASA's New Horizons detects surface features, possible polar cap on Pluto" na sciencedaily.com - Foto - NASA/JHU-APL/SwRI