picture

Blízky pohľad na lávové jazero Loki na Jupiterovom mesiaci Io

6.5.2015 00:24:11 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1696x

Io, jeden zo štyroch mesiacov Jupitera, ktoré v roku 1610 objavil Galileo Galilei, je geologicky najaktívnejším telesom našej Slnečnej sústavy. Tento mesiac, o niečo väčší než náš Mesiac, je zo štyroch veľkých Jupiterových mesiacov najbližšie k svojej planéte. Jeho povrch, pokrytý vrstvou síry a oxidu siričitého, je posiaty stovkami aktívnych sopečných území. Najväčšie sopečné územie Loki, pomenované po nórskom bohovi ohňa a chaosu, je sopečná preliačina, kde hustejšia lávová kôra tvrdne a vytvára strechu nad jazerom lávy. Z času na čas sa však do tohto lávového jazera prepadne a spôsobí tepelné žiarenie viditeľné aj zo Zeme. Donedávna však zo Zeme nebolo možné do detailu skúmať Loki prostredníctvom optického/infračerveného teleskopu, keďže Loki má priemer len 200 kilometrov a je od nás vzdialená 600 miliónov kilometrov.

 

Teleskop LBT (Large Binocular Telescope) má dve 8,4 metrové zrkadlá, ktorými dokáže fotografovať s detailmi, ktoré by sa dali s jedným zrkadlom dosiahnuť len, ak by malo priemer aspoň 22,8 metra. Vďaka svojmu interferometru (LBTI) dokázal LBT skúmať preliačinu Loki s nevídanou presnosťou. Al Conrad z observatória LBT (LBTO) povedal, že koherentný spôsob, akým skombinovali svetlo z oboch zrkadiel, viedol k výsledkom, ktoré dosiahli potenciál jedného skutočne gigantického zrkadla. Vďaka tejto presnosti boli vedci vedení Conradom schopní rozoznať jednotlivé časti lávového jazera.
 
Phil Hinz, ktorý viedol vývoj LBTI, povedal, že úspech ich prístroja je pre nich zadosťučinením ich 15 ročnej práce. LBTI bol navrhnutý tak, aby dokázal vyhotovovať veľmi ostré fotografie a detekovať prach a planéty okolo blízkych hviezd. Nedávny výskum eta Crv a HR 8799 sú podľa neho skvelým príkladom potenciálu tohto prístroja.
 
Ostré fotografie sú nevyhnutné pre zmapovanie jednotlivých častí objektov, ako napríklad sopiek na Io. Bežne platí, že čím je väčšie zrkadlo teleskopu, tým menšie detaily sa dajú zachytiť. Christian Veillet, vedúci LBTO, povedal, že Interferometria im dovoľuje skombinovať svetlo z jednotlivých zrkadiel spôsobom, ktorým dokážu dve 8,4 metrové zrkadlá s 6 metrovou medzerou dosiahnuť výkon 22,8 metrového zrkadla, čo predstavuje súčet priemeru oboch zrkadiel a medzery medzi nimi. Keď chcú v okolí nejakej hviezdy hľadať prach, alebo planéty, použijú údaje z oboch zrkadiel spôsobom, ktorý „vymaže“ jasnú hviezdu, a umožní tak vedcom vidieť slabo svietiace objekty okolo nej.
 
Kamera LMIRcam vovnútri LBTI , ktorá vyhotovuje fotografie vo svetle s vlnovou dĺžkou 3 až 5 mikrometrov bola vyvinutá Jarronom Leisenringom v čase, keď bol študentom Virginijskej univerzity. Dnes pracuje v Steward Observatory a ohľadom pozorovania Loki povedal, že ho veľmi teší, že jeho práca pomohla vykonať tento prevratný výskum. LMIRcam sa počas posledných rokov osvedčila byť nenahraditeľnou súčasťou LBTI.
 
Imke de Pater z Kalifornskej univerzity podotkla, že aj keď už v minulosti pozorovali jasné erupcie na rôznych miestach Loki, až terajšie pozorovania LBTI ukázali, že erupcie vyvierajú z viacerých lokalít Loki naraz. Katherine de Kleer z kalifornskej univerzity povedala, že dve z jasnejších sopečných lokalít v Loki sú práve teraz aktívne sopky. Tieto lokality sa nachádzajú v oblasti Colchis Regio, kde pred niekoľkými mesiacmi vznikla obrovská erupcia. Pozorované sopky preto môžu byť dozvukmi spomínanej erupcie.
 
Chick Woodward z Minnesotskej univerzity uviedol, že skúmanie sopečnej aktivity Io, ktorá neustále mení povrch tohto mesiaca, nám umožňuje lepšie pochopiť jeho vnútornú stavbu. To vedcom pomáha pripraviť sa na budúce výskumné misie na Io, ako napríklad na misiu Volcano Observer. Io má výrazne eliptickú obežnú dráhu veľmi blízko Jupiteru, čo na ňom vytvára obrovské tlaky, ktoré sú zodpovedné za jeho extrémnu sopečnú činnosť. Velliet dodal, že dizajn LBT, ktorý bol navrhnutý pred 25 rokmi sa vedcom osvedčil, a predstavuje teda predzvesť ďalších, ešte väčších podobných teleskopov, ktoré by v budúcnosti mali uzrieť svetlo sveta.

Prevzaté z originálu "Lava Lake Loki on Jupiter's moon Io, up close" na sciendedaily.com - Foto - LBTO- NASA