Spúšťač erupcií sopiek

16.5.2015 02:20:23 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1131x

Vedcom sa nedávno podaril výrazný pokrok v skúmaní vzniku sopečných erupcií – identifikovali doteraz nepreskúmaný potenciálny spúšťač. Tento výskum Liverpoolskej univerzity, Monash University a Univerzity of Newcastlu by mohol pomôcť vytvoriť nové spôsoby interpretácie znakov sopečnej nestability zaznamenaných satelitmi a pozemnými výskumnými stanicami. Janine Kavanagh z Liverpoolskej univerzity povedala, že porozumenie faktorov, ktoré erupcie spúšťajú je nevyhnutné pre úspešné predpovedanie, zhodnotenie a minimalizovanie nebezpečenstva tejto sopečnej činnosti.

 

Až 600 miliónov ľudí žije blízko sopiek, ktoré hrozia erupciou. Zmapovanie sopečnej aktivity je tiež veľmi dôležité po ekonomickej stránke, čo demonštrovala erupcia islandskej sopky Eyjafjallajökull, ktorá narušila leteckú dopravu v Európe na viac než mesiac. Toto narušenie stálo letecký priemysel až 1,8 miliardy Amerických dolárov.
 
Skúmanie sopečných procesov v prírode je veľmi ťažkou úlohou, keďže sopky sú často veľmi odľahlými miestami. Ďalšími problémami sú veľké nebezpečie, ktorému sú vedci pri blízkom výskume deštruktívnych erupcií vystavení a fakt, že sopečný popol a hornina často zabraňujú priamemu pozorovaniu sopky.
 
Preto sa vedci rozhodli vytvoriť malý model sopky v laboratóriách Monash University. Namodelovali vzostup magmy z veľkých hĺbok až na povrch cez viaceré prepojené pukliny. Vedci vpustili do nádrže vyplnenej želatínou vodu, čo malo napodobniť vzostup lávy. Celé to nasnímali vysokorýchlostnou kamerou a synchronizovaným laserom.
 
Sandy Cruden z Monash University podotkla, že pri tomto experimente si všimli nepredvídaný a výrazný pokles tlaku, ktorý sa vytvoril keď sa vertikálne stúpajúca magma zastavila a začala vytvárať horizontálnu štruktúru. Pokles tlaku môže pritom spôsobiť uvoľnenie plynov, čo môže viesť k explózii a erupcii magmy. Je to podobný efekt ako keď otvoríme fľašu bublinkového nápoja, ktorú sme poriadne pohrkali – pokles tlaku vedie k formovaniu bubliniek a zväčšenie objemu, ktoré tvorbu bubliniek sprevádza spôsobí, že z otvoru fľaše vyhŕkne prúd peny.
 
Dnešné systémy na monitorovanie sopiek sú založené na interpretácii signálov z povrchu Zeme aj podzemia, zaznamenaných satelitmi a seizmometrami. Ich cieľom je monitorovať pohyby magmy v podzemí a pomôcť tak predvídať pravdepodobnosť erupcie. Nová štúdia môže tejto snahe výrazne pomôcť, keďže predstavuje nový mechanizmus, ktorý ovplyvňuje dynamiku vzostupu magmy a potenciálne môže spôsobiť jej erupciu.

Prevzaté z originálu "New trigger for volcanic eruptions discovered using jelly and lasers" na sciencedaily.com