picture

Búrky a mikróby hýbu kameňmi

22.5.2015 01:38:02 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1088x

Pohyblivé kamene kalifornského Údolia smrti sa stali známymi po celom svete vďaka tomu, že sa zdanlivo samy od seba pohybujú. Z pozorovaní vedci zistili, že vietor zimných búrok vytvára prúdy, ktoré tieto kamene posúvajú po povrchu kolonizovanom mikróbmi. Keď sa voda po búrke vyparí, zostane za kameňom stopa dráhy, po ktorej sa posúval.

 

Putujúce kamene v bežne vyschnutom jazere Racetrack Playa v kalifornskom Údolí smrti fascinovali geológov celé desaťročia. Bez vplyvu ľudí či zvierat sa tieto kamene posúvali a zanechávali za sebou dobre rozpoznateľnú stopu. Niektorí vedci si mysleli, že v zime sa okolo kameňov vytvára ľad, ktorý pomáha znížiť trenie pôsobiace proti vetru, avšak španielski vedci nedávno prišli s inou hypotézou.
 
Tím geológov z Complutense University (UCM) zistil, že posúvajúce sa kamene vážiace až 7 kilogramov sa nachádzajú aj na vyschnutom dne lagúny Altillo Chica pri stredošpanielskej dedine Lillo. Kamene z tejto lagúny majú podobné stopy ako tie z Údolia smrti, ktoré dosahujú dĺžku až 100 metrov. María Esther Sanz vysvetlila, že podľa jej hypotézy sa tieto kamene posúvajú v zime, pod vplyvom veľkých búrok sprevádzaných silným vetrom. Vietor dokáže vytvoriť prúdy vody, ktoré tečú rýchlosťou až dvoch metrov za sekundu a tie dokážu posúvať aj kamene.
 
Altillo Chica má počas daždivých mesiacov až 5 centimetrovú vrstvu vody. Väčšie kamene vytvárajú prekážky vetrom spôsobenému prúdu tejto vody, čo spôsobí turbulencie, ktoré narúšajú pôdu okolo kameňov. To vytvorí pôvodnú stopu, po ktorej sa kameň hýbe. Pohybu kameňov však pomáhajú aj sinice – jednobunkové organizmy žijúce na dne lagúny, ktoré zvyknú vylučovať klzký sekrét. Bahenný sediment, ktorý tieto mikroorganizmy vytvoria funguje pre uvoľnené kamene ako bobová dráha.
 
Sanz podotkla, že stopy pohybu kameňov majú vždy totožný smer so smerom prúdu vody ako aj so smerom vetra individuálnych búrok. Jej tím vylúčil, že za posun kameňov v Altillo Chica je zodpovedný ľad, keďže daná lagúna obsahuje veľa soli, a tak takmer nikdy nezamŕza (obsah soli znižuje teplotu mrazu vody).
 
Tím vedený Sanz je presvedčený, že ich hypotéza sa dá bez problémov aplikovať aj pre iné lagúny s pohybujúcimi sa kameňmi a podobnými klimatickými podmienkami, ako napríklad aj Údolie smrti. V tejto časti roka je veľmi ťažké pozorovať stopy kameňov v Altillo Chica, keďže tieto stopy, sformované počas zimy, sa na jar postupne zaceľujú.

Prevzaté z originálu "Storms and microbes are behind the mystery of the wandering stones" na sciencedaily.com - Foto - Sanz-Montero et al./UCM