picture

Zauzlená galaxia NGC 6240

26.5.2015 01:39:47 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1049x

NGC 6240 je od nás vzdialená 400 miliónov svetelných rokov a nachádza sa v súhvezdí Hadonosa. Ide o galaxiu s predĺženým tvarom s viacerými vetvami, slučkami a chvostmi, vďaka ktorým sa podobá na motýľa či raka. Nový výskum sa pokúsil odhaliť dôvod tohto čudesného tvaru. Hubblov vesmírny teleskop NASA a ESA odfotografoval túto galaxiu už v roku 2008, avšak jej zauzlená časť v strede sa dá rozlíšiť až v nových fotografiách Wide Field Camera 3 a Advanced Camera for Surveys, ktoré sú na palube Hubblovho teleskopu.

 

Skúmaná galaxia bizarného tvaru sa nezrodila takto zdeformovaná – za svoj výzor vďačí zrážke a spojeniu s inou galaxiou, ktorá sa k nej priblížila. Toto spojenie viedlo k intenzívnej tvorbe nových hviezd a explóziám veľkého množstva supernov. V roku 2013 vedci v tejto galaxii objavili novú supernovu, ktorú nazvali SN 2013dc.
 
V strede NGC 6240 sa dá pozorovať ešte zaujímavejší jav. Keď sa obe galaxie spojili, priblížili sa k sebe navzájom aj ich centrálne čierne diery. V tejto kuriózne galaxii sa teda nachádzajú dve veľké čierne diery, ktoré sa po špirále k sebe navzájom čoraz viac približujú. V súčasnosti sú od seba vzdialené len 3 000 svetelných rokov, čo je veľmi málo keď si vezmeme, že priemer tejto galaxie je 300 000 svetelných rokov. Ich osud je spečatený – sú k sebe navzájom príliš blízko na to, aby jedna z nich mohla uniknúť a je teda isté, že v budúcnosti sa z nich stane jedna obrovská čierna diera.

Prevzaté z originálu "Hubble revisits tangled NGC 6240" na sciencedaily.com - Foto - NASA, ESA, the Hubble Heritage (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration, and A. Evans (University of Virginia, Charlottesville/NRAO/Stony Brook University)