Život zo Zeme dokáže prežiť na Marse

4.6.2015 02:30:27 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1217x

Podľa novej štúdie dokážu metánogény – jedny z najjednoduchších a najstarších organizmov na Zemi – prežiť aj na Marse. Metánogény využívajú ako zdroj energie vodík a ako zdroj uhlíku oxid uhličitý. Vďaka týmto látkam dokážu metabolizmom vytvárať metán, podľa čoho dostali aj meno. Metánogény bežne žijú v močiaroch a mokradiach, avšak dajú sa nájsť aj v čreve dobytka, termitoch, či iných bylinožravcoch a rozkladajúcom sa biologickom materiáli.

 

Metánogény sú anaeróbne, takže nepotrebujú kyslík. Nepotrebujú ani organické živiny ani fotosyntézu, takže dokážu žiť aj pod zemou, čo ich robí ideálnymi kandidátmi pre život na Marse. Rebecca Mickol z Arkansaskej univerzity v laboratóriu zistila, že štyri druhy metánogénov dokázali vydržať pri nízkom tlaku, aký podľa vedcov panuje v možných podzemných zásobárňach tekutej vody na Marse.
 
Mickol podotkla, že všetky druhy metánogénov sú veľmi odolné voči nízkemu tlaku. Mickol už v minulosti spolu s Timothym Kralom z Arkansaskej univerzity zistila, že dva druhy metánogénov dokážu prežiť cykly mrznutia a topenia, aké sa nachádzajú na Marse. Kral skúma metánogény a ich schopnosť prežiť v marťanských podmienkach už od 90. rokov minulého storočia a NASA mu pre jeho výskum udelila 392 000 dolárový grant. Mickol vo svojej štúdii skúmala metánogény Methanothermobacter wolfeii, Methanosarcina barkeri, Methanobacterium formicicum a Methanococcus maripaludis.

Prevzaté z originálu "Earth organisms survive under low-pressure Martian conditions" na sciencedaily.com