ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Novoobjavený zvláštny dinosaurus s rohmi

6.6.2015 00:04:04 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1809x

Pred 10 rokmi sa Petrovi Hewsovi podarilo naraziť na kosti, ktoré vytŕčali z útesu na boku rieky Oldman v juhovýchodnej Alberte v Kanade. Teraz vedci zistili, že tieto kosti patrili takmer kompletnej lebke veľmi nezvyčajného rohatého dinosaura. Bol to donedávna neznámy príbuzný slávneho Triceratopsa.

 

Caleb Brown z Royal Tyrrell Museum of Paleontology povedal, že kosti dinosaura boli objavené na mieste v Alberte, v okolí ktorého sa v minulosti ešte nikdy žiadne pozostatky dinosaurov s rohmi nenašli. Avšak až pri extrakcii kostí z kameňa v laboratóriu sa vedcom podarilo zmapovať kompletnú anatómiu tohto tvora. Vedcom bolo hneď jasné, že tento bizarný dinosaurus je úplne nový druh. Brown podotkol, že unikátnosť týchto kostí bola tak zrejmá, že hocikto by dokázal určiť že ide o nový druh aj zo vzdialenosti 100 metrov.
 
Zvláštnymi boli veľkosť a tvar rohov a štítu podobnej platne na zadnej časti lebky. Nový druh sa vo viacerých ohľadoch podobá na Triceratopsa, avšak roh pri jeho nose je vyšší a dva rohy nad jeho očami sú „takmer komicky malé“. Najväčšou zvláštnosťou však je jeho platňa nad lebkou, ktorá na sebe mala vejár veľkých päťuholníkových platničiek smerujúcich von, ako aj stredový roh. Táto bizarná platňa podľa Browna vyzerala ako koruna.
 
Brown spolu s kolegom Donaldom Hendersonom nazvali nového dinosaura Regaliceratops peterhewsi, čím vzdali úctu človeku, ktorý jeho pozostatky múzeu priniesol. Tento názov tiež vyzdvihuje fakt, že lebečná platňa dinosaura vyzerá ako koruna. Napriek jeho novému formálnemu menu ho však väčšina vedcov volá Hellboy.
 
Tento dinosaurus je veľmi zaujímavým tvorom aj sám o sebe, avšak nedá sa zabudnúť na jeho význam v skúmaní evolúcie rohov dinosaurov a ich ornamentácie. Už dávno vedci vedia, že dinosaury s rohmi spadajú do dvoch kategórií. Jedna z nich sa volá Chasmosauriny a vyznačuje sa malým rohom nad nosom, väčšími rohmi nad očami a dlhou platňou lebky. Druhá skupina sa volá Centrosauriny a vyznačuje sa veľkým rohom nad nosom, malými rohmi nad očami a krátkou platňou lebky.
 
Brown podotkol, že novoobjavený dinosaurus je Chasmosaurin, avšak jeho ornamentácia sa viac podobá Centrosaurinovi. Regaliceratops tiež žil až v období po vyhynutí Centrosaurinov. Ide teda o prvý prípad evolučnej konvergencie medzi rohatými dinosaurmi, kedy sa u dvoch nepríbuzných druhov vyvinuli podobné črty. Brown a Henderson by radi našli aj ďalšie pozostatky Regaliceratopsa. Taktiež sa pokúsia digitálne zrekonštruovať jeho lebku. To môže byť problém aj napriek tomu, že fosília je zachovalá, keďže bola počas 70 miliónov rokov v kameni na úpätí Rocky Mountains zdeformovaná. Brown dodal, že tento objav naznačil, že pravdepodobne existuje ešte mnoho dinosaurov s rohmi o ktorých existencii vedci dodnes nevedia.

Prevzaté z originálu "New species of horned dinosaur with 'bizarre' features revealed" na sciencedaily.com - Foto - Art by Julius T. Csotonyi. Courtesy of Royal Tyrrell Museum, Drumheller, Alberta.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,12
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.