ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Má vysokonapäťové vedenie vplyv na zdravie?

21.6.2007 14:00:31 | * q
Odpovedá RNDr. Attila Sándor, PhD. Prírodovedecká fakulta UK | Počet zobrazení: 9392x

Určite áno. Napokon, po Švédsku (2000) aj Veľká Británia (2005) oficiálne uznala, že počítače, mobilné telefóny, komunikačné systémy, domáce elektrické spotrebiče, ako aj lokality v blízkosti elektrických vysokonapäťových vedení spôsobujú ľuďom zdravotné problémy. Podľa britskej Agentúry pre ochranu zdravia (HPA) môžu niektorí ľudia v blízkosti určitých elektromagnetických polí trpieť bolesťami hlavy a rôznych svalov alebo nevoľnosťou. Britská organizácia Powerwatch tvrdí, že elektrosenzibilizáciou, teda precitlivenosťou (alergiou) na elektromagnetické polia trpí až 5 percent populácie.

 

S rozvojom distribúcie elektrickej energie od elektrární, cez transformátory a vysokonapäťové vedenia diaľkových rozvodov, primárne a sekundárne siete až ku konečnému spotrebiteľovi, elektrická energia absolvuje dlhú a náročnú cestu. Podľa frekvenčného rozdelenia elektromagnetických polí ide o extrémne nízkofrekvenčné polia. Práve tieto elektrické siete prehusťujú naše každodenné okolie. Tam, kde sa prenos elektrickej energie robí rozvodom veľmi vysokonapäťových vedení (vvn) a vysokonapäťových vedení (vn), je reálna možnosť, že sa človek dostáva do styku s elektromagnetickým poľom (EMP). Tieto polia majú dosť vysoké hodnoty elektrickej intenzity, ktorá môže negatívne ovplyvňovať ľudský organizmus. Pod elektrickým vedením vysokého napätia 110 kV alebo 400 kV vznikajú v blízkosti povrchu pôdy elektrické polia s intenzitou od 1 kV/m
do 10 kV/m.
Pôvodne prevládal názor, že negatívny vplyv na ľudský organizmus má elektricky
komponent EMP. Neskoršie sa ukázalo, že je to magnetická zložka, ktorá má pri striedavých elektrických prúdoch negatívny účinok na bunku a celkovo na ľudský organizmus.
Vývoj energetiky a technológie smeruje čoraz k vyšším napätiam a väčším výkonom prenosových systémov. Práve preto treba venovať viac pozornosti otázkam vplyvu vysokých intenzít elektromagnetických polí v blízkosti týchto lokalít.
Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o zaťažení prostredia EMP v dôsledku činnosti rôznych zdrojov lokalizovaných elektromagnetických vĺn. Jednoznačnosť riešenia problému môže veľmi komplikovať nešpecifický charakter biologických reakcií na rôzne druhy elektromagnetických polí ako dlhá latentná perióda, absencia zreteľnej a jednoznačnej reakcie a rozdiely podľa skupín populácie. Práve podobne faktory môžu sťažovať jednoznačné vypracovanie a určenie noriem maximálnych prípustných úrovni expozícií.
Postupný vývoj a zdokonaľovanie metodiky merania a spracovania EMP v rizikových oblastiach prináša prekvapujúci nárast rizikového faktoru pre istý typ ochorenia v závislosti od určitej intenzity a frekvencie magnetickej zložky EMP. Podľa dlhodobých výskumov možno vyhlásiť, že pôsobenie magnetickej zložky (presnejšie magnetickej indukcie) na živý organizmus má tzv. oknový efekt. To znamená, že existujú určité minimálne a maximálne hodnoty, pri ktorých je pôsobenie týchto polí určujúce. To isté platí aj pre určité frekvencie EMP. Frekvenčným pásmam môžeme priraďovať určitú chorobu, na ktorú pôsobí magnetická zložka EMP najškodlivejšie.
Všeobecne sa po dlhodobom pôsobení EMP udávajú subjektívne symptómy, ako napríklad bolesti hlavy, dráždenie pokožky, búšenie srdca, nespavosť, nevoľnosť, popudlivosť, podráždenosť, žalúdočné ťažkosti, závraty, pocity zimy a tepla, svrbenie končatín, sucho v hrdle a nose i pálenie očí. Dlhodobý pobyt v intenzívnom EMP môže viest k poškodeniu dynamického stavu centrálnej nervovej sústavy, podráždeniu a rozladeniu vegetatívnej nervovej sústavy, cievneho systému, hematologickým zmenám, zníženiu sexuálnej potencie a k neplodnosti.
Biologické experimenty poukázali na pôsobenie päťdesiathertzových elektromagnetických polí, ktoré môže narušiť biologické hodiny. Sú indície pôsobenia určitej dávky EMP na výskyt chronickej depresie. Porucha elektromagnetickej regulácie naruší syntézu bielkovín a diferenciáciu buniek. Podľa nedávnej štúdie extrémne hodnoty nízkofrekvenčného elektromagnetického poľa majú dopad aj na receptory membrány bunky. Ak sa dostanú do vnútra samotnej bunky, môžu nastať enzymatické reakcie genetickej transkripcie. Na vzorke takmer 10 000 detí vedecký tím Oxfordskej univerzity zistil, že práve deti, ktoré žili vo vzdialenosti do 200 m od centrálnej časti vysokonapäťového vedenia 275kV, majú až o 70 % vyššiu pravdepodobnosť ochorenia na leukémiu, na rozdiel od detí žijúcich vzdialenejšie ako 600 m od stredovej časti vedenia. Deti, ktoré žijú vo vzdialenosti od 200 m do 600 m stredovej časti vysokonapäťového vedenia, majú riziko ochorenia na leukémiu vyššiu o 20 %.
Najvyšší predstaviteľ neziskovej organizácie zameranej na podporu deti s leukémiou Eddie O´Gorman, na zverejnenie poznatkov zareagoval: „Konečne tu máme jasný dôkaz. Vláda musí neodkladne zasiahnuť. Obytné domy a školy, ktoré sú v blízkosti vysokonapäťového a veľmi vysokonapäťového vedenia musia zatvoriť a výstavbu zakázať.“ Je viac než pravdepodobné, že čoskoro pozemky na podobných neatraktívnych lokalitách v blízkosti elektrických veľmi vysokonapäťových a vysokonapäťových vedení budú rapídne strácať hodnotu a ich cena klesať nielen vo Veľkej Británii, ale v celej Európskej únii.
Laboratórne pokusy potvrdili dôležitú úlohu extrémne nízkofrekvenčných elektromagnetických polí pri vzniku a šírení rakovinotvorných nádorov. Počas výskumu sa tiež zistilo že päťdestiathertzové elektromagnetické polia oslabujú imunitnú sústavu, a zmierňujú vylučovanie melatonínu, čo sa považuje za razantný objav vo vzťahu EMP a mechanizmov vyvolajúcich rakovinotvorné nádory.
V podstate ľudské telo môžeme chápať ako určitý elektrochemický systém. Moderná veda doposiaľ skúmala len chemické zložky v tele a väčšinou zanedbala jeho elektrické aspekty. Avšak v budúcnosti pri ozrejmení a vysvetlení niektorých nejasností bude musieť analyzovať aj predtým neriešené a zanedbávané interakcie a reakcie, ktoré sa uskutočňujú v ľudskom tele.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,16
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.