picture

Tropické stromy očakávajúce objavenie

9.6.2015 23:27:13 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1195x

Vedci z Center for Tropical Forest Science-Forest Global Earth Observatory (CTFS-ForestGEO) a Smithsonian Tropical Rasearch Institute (STRI) zvýšili počet odhadovaných druhov tropických stromov na 40 000 až 53 000. Veľké množstvo týchto stromov je ohrozených vyhynutím, keďže sú ich množstvo a výskyt veľmi obmedzené. To zdôrazňuje dôležitosť rozsiahlych ochranárskych iniciatív.

 

Napriek tomu, že vedci sa zhodnú, že trópy sú plné života, presné rozmery tejto biologickej rôznorodosti sú stále v oblasti špekulácií. Identifikovať tropické stromy je veľmi ťažké, keďže sa k nim dá len ťažko dostať a je ich tak veľa. Veľké množstvo údajov zozbieraných o tropických stromoch pochádza z výskumných lokalít CTFS-ForestGEO, kde vedci používajú štandardizované metódy na presné mapovanie tropickej biodiverzity. Keď títo vedci zvýšili odhad minimálneho počtu druhov tropických stromov na svete, zvýšili sa tým aj odhady počtov druhov hmyzu a mikróbov, ktoré v týchto stromoch žijú.
 
William Laurance zo STRI a Univerzity Jamesa Cooka vysvetlil, že veľká časť biodiverzity tropických stromov pozostáva z ojedinelých druhov, ktoré sa určením izolovaných chránených oblastí zachrániť nedajú. Je preto potrebné, aby sa lesné rezervácie robili čo najväčšími a aby sa zabránila ich izolácia od okolitých lesov.
 
Ferry Slik z Universiti Brunei Darussalam skúmal spolu s vyše 170 vedcami z 126 inštitúcií 207 lesných lokalít v tropických oblastiach Ameriky, Afriky, Ázie a Austrálie. Každá z týchto lokalít obsahovala minimálne 250 individuálnych stromov, čo zaistilo relatívne celistvý pohľad na biodiverzitu v každej z týchto lokalít. Na rozdiel od predchádzajúcich predpokladov, Slikova štúdia zistila, že Ázia a Austrália majú na svojom území práve toľko rôznych druhov tropických stromov ako Amerika (približne 19 000 druhov). Amerika, Ázia a Austrália sú pritom až päťkrát bohatšie na druhy tropických stromov než Afrika, ktorej lesy zrejme prekonali rozsiahle vymierania v ľadových dobách Pleistocénu. Všetky z týchto lokalít však obsahujú unikátne druhy stromov, ktoré odrážajú jedinečnú evolučnú históriu daného územia.
 
Odhady vedcov nebrali v úvahu 10 percent neidentifikovateľných stromov v celkovom katalógu 657 630 skúmaných stromov. Keďže tieto stromy by mohli reprezentovať doteraz neidentifikované nové druhy, je pravdepodobné, že odhady celkového počtu druhov na svete budú v budúcnosti pri ďalšom výskume tropických lesov ešte narastať. Laurance podotkol, že sieť CTFS-ForestGEO sa stále zväčšuje a čoraz viac lokalít sa dostáva pod jeho kontrolu. To ponúka nielen príležitosť pre nový výskum, ale aj príležitosť pre mapovanie dlhodobých zmien lesných komunít.
 
Odlesňovanie a výstavba zvyšujú hrozbu vyhynutia viacerých unikátnych druhov stromov – ako príklad si môžeme zobrať výrazne zníženiu biodiverzitu Afrických lesov. Keď sa lesy zmenšia, vzácne druhy zvyknú byť prvými, ktoré na to doplatia. Ak sa po takomto vymieraní podmienky zmenia k lepšiemu, zostáva už len podstatne menej druhov, ktoré sa môžu na zasiahnutých územiach opätovne usídliť. Aj keď sú trópy veľké a majú úžasnú biodiverzitu, všetky ich individuálne lokality sú nenahraditeľné.

Prevzaté z originálu "New tropical tree species await discovery" na sciencedaily.com - Foto - STRI/ Carmen Galdames