picture

Hon na raptorov

17.6.2015 17:52:57 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1072x

Vedci nedávno zdokumentovali bohaté nálezisko fosílií v strednej Číne, ktoré obsahovalo stopy viacerých druhov dinosaurov, vrátane raptorov. To pomohlo vedcom lepšie pochopiť pohyb týchto dinosaurov. Scott Persons z Albertskej univerzity povedal, že aj slávne Velociraptory (môžeme ich vidieť aj v dlho očakávanom Jurskom Svete, ktorý má premiéru v kinách toto leto) patria do skupiny mäsožravých dinosaurov nazývaných deinonychosaury (skrátene nazývané raptory). Nohy raptorov majú veľké prsty s veľkými zahnutými pazúrmi.

 

Persons a Lida Xin, ktorá pôsobila na Albertskej univerzite, zistili, že veľké pazúry boli účinnou zbraňou a raptory ich zvyčajne držali nad zemou, aby zostali ostré a neotupili sa na nerovnom teréne. Táto stratégia je podobná zvyku dnešných mačiek, ktoré si pri chôdzi zastrčia pazúre dovnútra. Unikátny spôsob chôdze má za následok, že stopy raptorov sa dajú ľahko identifikovať. Väčšina mäsožravých dinosaurov má stopy s tromi dopredu smerujúcimi prstami (podobne ako vtáky). Stopa raptora však má len dva kompletné prsty, aj keď niekedy má aspoň začiatok tretieho prstu. Sú však aj výnimky.
 
V malom počte stôp raptorov sa našiel aj plnohodnotný odtlačok stredného, najväčšieho prstu, ktorý zvyčajne býva zdvihnutý. Ostrý pazúr po sebe zanechal tenkú a dlhú stopu, ktorá nemá tvar bežného prstu nohy. Persons podotkol, že nie je jasné prečo raptory z času na čas svoje pazúry spustili. Jedna hypotéza tvrdí, že raptory, ktoré mali spustené najväčšie prsty, potrebovali dodatočnú stabilitu, keďže tieto zvláštne stopy sa našli v mäkkom bahne a na brehoch jazier. Veľký pazúr bol síce hlavne zbraňou, ale dokázal pomôcť aj v udržaní rovnováhy.

Prevzaté z originálu "Raptor tracker" na sciencedaily.com - Foto - Amanda Kelley