picture

Momenty po Veľkom tresku

23.6.2015 00:03:31 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 3064x

Ióny olova, zrážajúce sa vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) vytvorili malé množstvá hmoty s energetickou hustotou akú vesmír nevidel od doby, keď bol starý len niekoľko mikrosekúnd. Pri takejto hustote sa hmota roztaví na kvarky a gluóny a dosiahne teplotu viac než 100 000-krát vyššiu, než aká je v jadre Slnka (teplota jadra Slnka je vyše 15 miliónov °C). Na výskum vlastností tejto plazmy kvarkov a gluónov vedci využili nový Kalorimeter Di-Jet (DCal), ktorý bol nedávno nainštalovaný na detektor ALICE.

 

Neutróny a protóny, z ktorých je zložené jadro každého atómu, sú samy zložené z kvarkov a gluónov. Experimenty LHC dočasne zrážkami častíc prekonajú mechanizmus, ktorý drží kvarky na mieste, čo má za následok vytvorenie plazmy z kvarkov a gluónov. V LHC skúmajú vedci silnú interakciu hmoty pri extrémnych energetických hustotách a jedným z prístrojov, ktorý im pri tom pomáha je aj ťažký iónový detektor ALICE. Inštalácia DCal výrazne zväčšila rozsah jeho meracích schopností. Výroba DCal bola hotová v Septembri 2014, čo bolo o dva týždne skôr, než sa predpokladalo. Nainštalovaný do ALICE bol však len nedávno, keďže jeho integrácia si vyžadovala úpravu podpornej štruktúry ALICE. Približne 70 % rozpočtu na výrobu a inštaláciu DCal zaobstaralo Americké ministerstvo energetiky.

Prevzaté z originálu "Jetting into the moments after the Big Bang" na sciencedaily.com - Foto - Image courtesy of ALICE-USA