Veľké kráčajúce netopiere Nového Zélandu

23.6.2015 00:06:55 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1365x

Na Novom Zélande nedávno objavili fosílie 16 miliónov rokov starého netopiera, ktorý kráčal na všetkých štyroch končatinách a bol trikrát väčší než priemerný dnešný netopier. Túto fosíliu našli blízko Stredného Otaga na Južnom ostrove Nového Zélandu v sedimentoch z prehistorického jazera Manuherikia, ktoré bolo počas skorého Miocénu (pred 16 až 19 miliónmi rokov) súčasťou subtropického dažďového pralesa. Tento druh, nazvaný Mystacina miocenalis je príbuzný druhu Mystacina tuberculata, ktorý dodnes žije v lesoch Nového Zélandu.

 

Suzanne Hand z Univerzity Nového Južného Walesu povedala, že ich objav ukázal, že netopiere Mystacina sa na Novom Zélande vyskytovali už pred 16 miliónmi rokov a životným štýlom a stravou boli podobné príbuzným druhom, ktoré tam žijú dodnes. Jediné cicavce, ktoré sa na Novom Zélande vyvinuli, sú tri druhy netopierov, z ktorých dva patria do rodu Mystacina (jeden z Novozélandských druhov rodu Mystacina bol poslednýkrát pozorovaný v 60. rokoch minulého storočia). Tieto netopiere si hľadajú potravu aj na zemi (pod lístím a snehom), aj vo vzduchu.
 
Vedci už dávnejšie zastávali názor, že dejiny týchto netopierov siahajú do dávnej minulosti, avšak donedávna mala najstaršia objavená fosília netopiera Mystacina len 17 500 rokov. Nový objav vedcom pomôže lepšie pochopiť klimatické požiadavky netopierov a ich schopnosť vytvárať si na ostrovoch populácie. Netopiere sú významnými opeľovačmi a roznášačmi semien, vďaka čomu udržujú lesy zdravé. Preto je nevyhnutné, aby vedci správne analyzovali hrozby a vytvorili čo najefektívnejšie ochranárske metódy. Musia totiž zaručiť, že ekosystémy ostrovov o tieto cenné cicavce neprídu.
 
Novoobjavený druh má podobné zuby, ako jeho príbuzní, čo naznačuje že mal pestrú stravu pozostávajúcu z nektáru, peľu, ovocia, hmyzu a pavúkov. Kosti končatín naznačujú, že tento netopier bol dobre uspôsobený aj na kráčanie po zemi. S hmotnosťou 40 gramov je však približne trikrát ťažší, než jeho žijúci príbuzní. Hand podotkla, že veľkosť netopierov býva obmedzovaná požiadavkami na lietanie a echolokáciu. Netopier musí byť malý, rýchly a presný na to, aby dokázal potme úspešne loviť hmyz. Veľkosť netopiera z fosílií naznačuje, že sa zameriaval menej na lovenie počas letu a viac na prepravu ťažšej koristi a ovocia po zemi.
 
Na nálezisku, kde fosíliu tohto netopiera objavili, sa našli aj fosílie rastlín, hmyzu a iných zvierat. Ukázalo sa, že subtropický ekosystém spred 16 miliónov rokov sa dosť podobal dnešnému miernemu ekosystému danej lokality. Hand dodala, že ekosystémy Miocénu, v ktorých tento netopier žil, obsahovali rovnaké stromy, aké v danej lokalite rastú dodnes a ktoré využívajú aj dnešné netopiere Mystacina ako svoje hniezda. Vo fosíliách sa našla tiež väčšina rastlín, hmyzu a pavúkov, ktoré dnešné Mystacina jedia.
 
Jazero Manuherikia predstavuje pre paleontológov skutočný poklad, keďže sa v ňom našli najstaršie novozélandské žaby, jašterice a vtáky, ako aj jediné druhy krokodílov a suchozemských korytnačiek tejto ostrovnej krajiny. Hand pri výskume pomáhali aj Daphne Lee z Otagskej univerzity a Trevor Worthy z Flinders University.

Prevzaté z originálu "Fossil of huge 'walking' bat discovered in New Zealand" na sciencedaily.com