picture

Darwinove pinky dosiahli svoj limit

24.6.2015 22:57:32 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1026x

Evolúcia vtákov na Galapágoch – samotný základ na ktorom Charles Darwin založil svoju teóriu evolúcie – neprebieha u všetkých druhoch rovnako. Väčšina druhov vtákov sa stále vetví a rozdeľuje, avšak slávne Darwinove pinky už dosiahli rovnovážny stav, pri ktorom sa môže nový druh vyvinúť len vtedy, keď jeden zo starých vyhynie. Tento objav rozšíril klasickú teóriu evolúcie na ostrovoch z 60. rokov minulého storočia.

 

Ostrovy sú izolovanými ekosystémami a pre vedcov sú tak prírodnými laboratóriami na skúmanie evolúcie. Klasické teórie života na ostrovoch hovoria, že skôr či neskôr ostrovy dosiahnu dynamickú rovnováhu medzi prisťahovalectvom a vymieraním druhov živočíchov. Novšie teórie dodávajú, že čím sa diverzita druhov zväčšuje, tým viac miesta tieto druhy zaberajú v danom ekosystéme, čo má negatívny vplyv na prisťahovalectvo (nové druhy sa na Galapágoch nedokážu usadiť) a ďalšiu diverzifikáciu (nové druhy sa už nevyvíjajú).
 
Rampal Etienne z Groningenskej univerzity podotkol, že tieto teórie neboli doteraz dostatočne detailne otestované, keďže vedci nemali dostatok údajov a tie správne analytické nástroje. To je dôvod prečo spolu s Luisom Valentom z Postupimskej univerzity a Albertom Phillimorom z Edinburghskej univerzity vytvorili matematický model DAISIE, ktorý využíva fylogenetické údaje živých druhov na rekonštrukciu evolučnej dynamiky. V novej štúdii zadali vedci do DAISIE fylogenetické rodokmene dnešných vtákov Galapág, ktoré získali z najnovších genómických analýz. DAISIE následne odhadol limity diverzity a intenzitu imigrácie a vymierania.
 
Analýza ukázala, že pre pinky má diverzita v skutku záporný vplyv. V ekosystéme Galapág už totiž nie je miesto pre nové druhy. Na ostrove je už toľko druhov piniek, že nové pinky sa tam môžu usídliť až keď niektorý z prítomných druhov vymrie. To však neznamená, že sú na galapágoch už len staré druhy piniek – pinky Galapágov sa veľmi rýchlo vyvíjajú a veľmi rýchlo vymierajú, takže ich rovnovážny stav je dynamický a nie statický.
 
Drozdy ešte rovnovážny stav nedosiahli, čo je v rozpore s teóriami o rovnováhe ostrovných ekosystémov. Etiennove údaje ukázali, že drozdy sa ešte stále pomaly vyvíjajú a rozvetvujú. Aj táto štúdia ukázala, že DAISIE – ktorý Etiennov tím publikoval vo forme databázy naprogramovanej v bezplatnom a bežne využívanom programovacom jazyku R – je neoceniteľným nástrojom pri skúmaní evolučnej dynamiky života na ostrovoch a iných izolovaných ekosystémoch, ako napríklad jazerách či horách. DAISIE neanalyzuje len dejiny evolúcie – dokáže tiež predpovedať budúce vetvenie, čo je veľmi užitočná schopnosť pre ochranu dnešných aj budúcich druhov živočíchov.

Prevzaté z originálu "Darwin's finches have reached their limits on the Galapagos Islands" na sciencedaily.com - Foto - Luis Valente

Link k programu DAISIE