picture

Ľadové hory Pluta

16.7.2015 16:08:22 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1246x

Vedcov prekvapili nové detailné fotografie rovníkovej oblasti Pluta, ktoré ukázali mladé pohorie dosahujúce výšku až 3 500 metrov nad povrchom tejto ľadovej trpasličej planéty. Pohorie zrejme nemá viac než 100 miliónov rokov – je teda v porovnaní s 4,56 miliardy rokov starou slnečnou sústavou veľmi mladé. Vedci predpokladajú, že toto pohorie je dodnes vo fáze formovania. Odfotografovaná oblasť, ktorá predstavuje menej než jedno percento povrchu Pluta, je teda pravdepodobne stále geologicky aktívna.

 

Jeff Moore z NASA a jeho tím odhadli vek pohoria na základe absencie kráterov. Rovnako ako zvyšok Pluta, aj táto oblasť je bombardovaná vesmírnymi telesami, a po správnosti by mala byť posiata krátermi – ak ich neodstránila nedávna geologická aktivita. Moore podotkol, že pozorované pohorie je jedným z najmladších planetárnych povrchov v našej slnečnej sústave.
 
Narozdiel od ľadových mesiacov obrovských planét, Pluto nie je ohrievaný gravitačnými silami podstatne väčšieho vesmírneho telesa. Preto musia mať horotvorné procesy na jeho povrchu iný pôvod. John Spencer zo Southwest Research Institute podotkol, že najnovšie odhalenia zrejme prinútia vedcov zrevidovať poznatky o zdrojoch geologickej aktivity.
 
Pozorované hory sú pravdepodobne vytvorené z vodného ľadu. Napriek tomu, že väčšina povrchu Pluta je pokrytá ľadom metánu a dusíku, tieto materiály nie sú dosť silné na vytvorenie veľkých hôr. Bill McKinnon z Washingtonskej univerzity dodal, že pri teplotách, aké vládnu na Plute, sa vodný ľad podobá skôr na kameň, než na vodu. Fotografia pohoria bola vyhotovená 90 minút pred tým, než sonda New Horizons dosiahla minimálnu vzdialenosť na akú sa mala k Plutovi priblížiť (od Pluta bola v čase vyhotovenia fotografie vzdialená 77 000 kilometrov). Rozlíšenie fotografie zachytáva detaily na povrchu, ktoré majú priemer menší než 1,6 kilometra.

Prevzaté z originálu "The icy mountains of Pluto" na sciencedaily.com - Foto - NASA-JHUAPL-SwRI