Aj napriek novým poznatkom zostáva Pluto trpasličou planétou

18.7.2015 14:35:10 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1094x

V roku 1930 nebolo o čom debatovať – Pluto bol planétou pretože vedci v jeho okolí nevideli nič jasnejšie. V 90. rokoch minulého storočia však začali astronómovia objavovať čoraz viac objektov podobných planétam v okolí Pluta, čo odštartovalo otázku, či je Pluto naozaj planétou.

 

Pluto bol objavený už v roku 1930 pretože mal na povrchu viac ľadu než iné telesá podobnej veľkosti v jeho blízkosti. To ho robilo lepšie viditeľným. Keď však vedci objavili ďalšie takéto telesá, začali sa pýtať či je naozaj dosť veľký na to, aby sme ho považovali za planétu? V roku 2006 Pluta oficiálne degradovali na trpasličiu planétu.
 
Dejan Stojkovic z Buffalo College of Arts and Sciences si myslí, že napriek úspechom misie New Horizons, Pluto zostane trpasličou planétou. New Horizons však ukázala, že Pluto je väčší, než sme si mysleli a jeho veľkosť bola hlavnou príčinou jeho degradácie. Príroda sa riadi vlastnými pravidlami a tie sa často líšia od toho, čo by si vedecká komunita priala.
 
Štáty Illinois a Nové Mexiko dokonca vydali zákony, ktoré vyhlasujú, že Pluto bude navždy planétou. Tento úsmevný príbeh dobre ukazuje aké subjektívne je vyhlasovanie vesmírnych telies za planéty. Ľudia si celé roky navzájom vymieňajú názory o tom, či je Pluto planéta, alebo len trpasličia planéta, avšak Stojkovic si myslí, že v astronomickej terminológii Pluto zostane trpasličou planétou aj naďalej. Nemyslí si, že by vedci zvrátili svoje vlastné rozhodnutie po tak krátkom čase.
 
Ak by vedci stále chodili od planéty k trpasličej planéte a zase späť, nikto by ich nebral vážne a ak by chceli Pluta spraviť opäť planétou, museli by zrevidovať svoje definície planéty, čo by viedlo k úvahám, či aj náš Mesiac nie je planétou.

Prevzaté z originálu "Despite new information, Pluto will remain a dwarf planet, cosmologist says" na sciencedaily.com