picture

Sopečné pukance a tepelná izolácia novej generácie

21.7.2015 01:03:49 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2917x

Prísada, ktorú dávajú do pôdy milióny amatérskych a profesionálnych záhradníkov by mohla výrazne znížiť cenu najefektívnejších izolácií pre budovy. Harjit Singh z Brunelskej univerzity v laboratóriu preukázal, že vákuové izolačné panely sa dajú vyrábať aj s jadrami z perlitu – sopečných „pukancov“ používaných na zlepšenie vodného cyklu pôdy.

 

Tento nový prístup výrazne znižuje cenu panelov, ktoré sa normálne skladajú z jadra z pyrogénneho oxidu kremičitého obaleného kovovým filmom. Vedci odhadujú, že nová izolačná technológia ušetrí minimálne 30 percent nákladov na výrobu. Singh povedal, že perlit má mnoho výhod – jednou z nich je fakt, že na jeho výrobu stačí len 1 000 °C, kým výroba pyrogénneho oxidu kremičitého si žiada teploty až do 3 000 °C. Vákuové panely sú 5 až 8-krát účinnejšou izoláciou než minerálna vlna či penové panely. Panely s perlitovým jadrom s hrúbkou 2 centimetrov sú účinné ako 10 centimetrová vrstva peny.
 
Singh tiež skúma inovatívne spôsoby akými by sa táto nová technológia dala využiť. Jeden z konceptov, nad ktorým uvažuje, je zakomponovanie malých panelov do ohybnej mriežky – do formy izolačnej „tapety“, ktorá by mohla byť pokrytá tenkou vrstvou omietky. Problémom vákuových panelov je, že aj najmenšie poškodenie často vedie ku kompletnej strate vákua a tým aj funkčnosti. Použitie veľkého množstva malých panelov by minimalizovalo zníženie efektivity pri zlyhaní jedného, či dvoch panelov. Výhodou tiež je, že obyvatelia domov by týmto spôsobom mohli izolovať jednu izbu za druhou, nemuseli by izolovať celý dom naraz.

Prevzaté z originálu "Volcanic popcorn is key to insulating wallpaperô na wsciencedaily.com - Foto - Image courtesy of Brunel University