ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Supernovy na zlom mieste a v zlý čas

17.8.2015 23:36:48 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1567x

Vedci našli už celkovo 13 explodujúcich hviezd, nachádzajúcich sa mimo galaxií, ktoré vybuchli miliardy rokov skôr než mali. Pomocou bohatých archívov viacerých teleskopov vytvorili teóriu, ktorá má za cieľ vysvetliť odkiaľ tieto hviezdy pochádzajú a ako sa im podarilo precestovať tak obrovské vzdialenosti.

 

Zložitá záhada má pôvod v roku 2000, kedy vedci objavili prvú z týchto supernov. Ryan Foley z Illinoiskej univerzity povedal, že ich pátranie ich zaviedlo od binárnych hviezdnych sústav, cez spájajúce sa galaxie až k binárnym čiernym dieram. Foley bol od začiatku presvedčený, že tieto hviezdy nevznikli tam, kde sa našli. Na svoj výskum použil kalifornský teleskop Lick a havajské teleskopy Keck a Subaru. Snaha zistiť akou rýchlosťou sa vybuchnuté hviezdy pohybujú ho viedla k nečakaným výsledkom – analyzované hviezdy leteli medzigalaktickým priestorom približne rovnakou rýchlosťou ako hviezdy, ktoré boli z našej galaxie vystrelené centrálnou čiernou dierou (7 miliónov kilometrov za hodinu).
 
Astronómovia svoju pozornosť následne zamerali na starnúce galaxie v blízkosti skúmaných supernov. Pomocou údajov z Hubblovho vesmírneho teleskopu potvrdili, že mnohé z nich sú obrovské eliptické galaxie, ktoré sa buď nedávno spájali, alebo sa dodnes spájajú s inými galaxiami. Jadrá väčšiny týchto galaxií obsahovali aktívne supermasívne čierne diery, ktoré sa vďaka kolíziám stávali ešte hmotnejšími. Pozorované galaxie sa tiež často nachádzali v stredoch kôp galaxií, čo je ideálne miesto pre galaktické zrážky.
 
Umiestnenie supernov vo vzťahu ku galaxiám naznačovalo, že pôvodné hviezdy boli staré a v ich okolí sa musela nachádzať ďalšia hviezda, ktorá by im dodával dostatok materiálu na to, aby vybuchli vo forme supernovy. Ako však dokáže dvojhviezda uniknúť z vlastnej galaxie? Foley sa domnieva, že je to práve dvojica supermasívnych čiernych dier spájajúcich sa galaxií, ktorá dokáže dvojhviezdu vystreliť do medzigalaktického priestoru. Pozorovania Hubblovho vesmírneho teleskopu ukázali, že takmer každá galaxia má vo svojom strede obrovskú čiernu dieru. Po tom, čo sa galaxie spoja, sa ich čierne diery presunú do stredu novovzniknutej štruktúry. Každá si pritom so sebou nesie závoj z hviezd, ktoré na seba viaže svojou gravitačnou silou. Keď sa čierne diery dostanú do finálnej fázy vzájomného približovania, je možné, že jedna z dvojhviezd, ktorá letí za jednou z nich, sa dostane príliš blízko k tej druhej, čo ju vystrelí von z galaxie obrovskou rýchlosťou. Vedľajší účinok takéhoto katapultovania je zmenšenie vzdialenosti medzi oboma hviezdami binárnej sústavy, čo zintenzívni výmenu materiálu a priblíži eventuálnu kolíziu.
 
Foley podotkol, že pri jedinej čiernej diere sa osamelé hviezdy z času na čas dostanú tam, kde nemajú čo robiť. Pri dvoch čiernych dierach však vznikajú dve ložiská hviezd, ktoré sa čoraz viac približujú k druhej čiernej diere. To výrazne zvyšuje pravdepodobnosť, že hviezda bude vystrelená mimo galaxie. Čierna diera v strede našej galaxie vystrelí jednu hviezdu za sto rokov, avšak binárna sústava dvoch supermasívnych čiernych dier vystrelí až sto hviezd za jediný rok.
 
Rýchlosti obehov vystrelenej dvojhviezdy sa neustále zvyšujú, čo k sebe hviezdy binárnej sústavy vzájomne približuje a urýchli tak ich starnutie. Obe hviezdy skúmaných sústav sú zrejme biele trpaslíky, ktoré sú pozostatkami väčších hviezd. Keď sa k sebe biele trpaslíky dostatočne priblížia, jeden z nich je gravitačnými silami roztrhaný a jeho materiál je absorbovaný druhým bielym trpaslíkom, ktorý po absorpcii vybuchne vo forme supernovy.
 
Čas, ktorý je potrebný, aby vyvrhnutá dvojhviezda explodovala je relatívne krátky – predstavuje len 50 miliónov rokov. Pre porovnanie, bežne spojenie podobných dvojhviezd trvá viac než 13,8 miliardy rokov (viac než vek nášho vesmíru). Vedci si síce myslia, že zistili ako tieto supernovy vznikajú a unikajú zo svojich galaxií, stále však zostáva ešte mnoho záhad. Jednou z nich je aj záhada, prečo sú tieto supernovy tak nezvyčajne slabé – produkujú vyše päťkrát toľko vápnika ako bežné supernovy. Naproti tomu normálne supernovy majú dosť energie na to, aby vytvorili aj omnoho ťažšie prvky, ako železo, alebo nikel. Tvorba ťažších prvkov však znamená, že ľahších prvkov sa vytvorí menej. Foley dodal, že skúmané supernovy tiež majú menej kinetickej energie, nižšiu svietivosť a vystrelia do vesmíru menej hmoty.

Prevzaté z originálu "Supernovae discovered in 'wrong place at wrong time'" na sciencedaily.com - Foto - NASA, ESA, and P. Jeffries and A. Feild (STScI)

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,84
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.