Vývoj mozgu tučniakov

28.8.2015 21:16:35 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2142x

Tučniaky síce nevedia lietať, ale za to majú viacero adaptácií, ktoré im umožňujú obratne sa plaviť pod vodnou hladinou. Niektoré z týchto adaptácií sú pritom uložené na nečakanom mieste – v mozgu. Nedávne nálezy fosílií tučniakov v antarktických sedimentoch, staré 35 miliónov rokov, ukázali ako sa ich mozgy prispôsobovali životu pod vodou. Tieto obľúbené vtáky nie sú populárne len na plátnach kín, ale aj medzi vedcami, pre ktorých sú dobrým druhom na skúmanie evolúcie živočíchov.

 

Claudia Tambussi z Córdobskej univerzity povedala, že porovnávanie rôznych druhov (vyhynutých aj živých tučniakov a živých vtákov, ktorí aj lietajú, aj sa dokážu potápať) ju priblížilo k odpovediam na dve dôležité otázky ohľadom vývoja mozgu tučniakov – aké morfologické zmeny sa v ich mozgu počas miliónov rokov evolúcie udiali, a kedy presne sa tieto zmeny udiali. Najnovšie objavené fosílie sú tak dobre zachované, že vedci dokázali úspešne vykonať CT vyšetrenie ich vnútornej stavby.
 
Výsledky CT vyšetrenia ukázali veľmi zaujímavé charakteristiky dávnych tučniakov s tým, že viaceré z nich určovali zmyslové vnímanie týchto vtákov. Daniel Ksepka z Córdobskej univerzity podotkol, že jedna z oblastí mozgu, nazývaná Wulst a zabezpečujúca zložité vizuálne funkcie, je u dávnych tučniakov zväčšená. V dobe, keď tieto tučniaky žili, sa ich nervová anatómia ešte stále vyvíjala – po strate schopnosti lietať sa postupne zväčšoval Wulst ale zhoršoval sa čuch.
 
Zmenila sa aj poloha hlavy a zmysel pre rovnováhu. Skúmané dávne tučniaky sa na tie dnešné v mnohom podobali, ale mali aj mnoho odlišností. Niektoré z vlastností dávnych tučniakov sa dodnes nachádzajú v lietavých vtákoch. Ksepka dodal, že tučniaky síce nevedia lietať, ale svojimi krídlami sa vo vode dokážu pohybovať s úžasnou rýchlosťou a obratnosťou, ktorá sa veľmi podobá lietaniu iných vtákov vzduchom. Ich mozog je teda stále uspôsobený na lietanie, rozdiel je len v tom, že nelietajú vzduchom, ale vodou.

Prevzaté z originálu "New fossil skulls reveal insights about penguin brain evolution" na sciencedaily.com