ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Modrá obloha a vodný ľad na Plute

13.10.2015 21:38:23 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1130x

Prvé farebné fotografie atmosférického oparu na Plute – ktoré na Zem poslala sonda NASA New Horizons – ukázali, že tento opar má modrú farbu. Alana Sterna zo Southwest Research Institute veľmi prekvapilo, že aj v Kuiperovom páse sa nachádzajú vesmírne telesá s modrou oblohou.

 

Častice oparu sú zrejme šedé, alebo červené, avšak je to práve modré svetlo, ktoré dokážu unikátnym spôsobom rozptyľovať. Carly Howett zo Southwestern Research Institute podotkol, že táto modrá farba vedcom ponúka cenné informácie o veľkosti a zložení daných častíc. Modrá obloha často býva výsledkom rozptylu slnečného svetla veľmi malými časticami. Na Zemi ide o malinké molekuly dusíku. Na Plute sú zaň zodpovedné tholiny – väčšie, ale stále relatívne malé častice podobné sadzi.
 
Vedci si myslia, že tholiny vznikajú vo veľkých výškach atmosféry, kde ultrafialové slnečné svetlo delí a ionizuje molekuly dusíku a metánu, čím im umožňuje vzájomne na seba reagovať a vytvárať tak zložitejšie, záporne či kladne nabité ióny. Keď sa nakoniec opäť spoja, vytvoria veľmi zložité makromolekuly. Ide o proces, ktorý bol prvýkrát pozorovaný vo vrchných vrstvách atmosféry Titánu – najväčšieho Saturnovho mesiacu. Zložitejšie molekuly sa naďalej zlučujú a rastú až kým sa z nich nestanú malé čiastočky, ktorých povrch je vďaka kondenzácii plynov pokrytý ľadom ešte skôr než spadnú na Plutov povrch, kde potom prispievajú k Plutovej červenkastej farbe.
 
New Horizons na Plute tiež objavila viacero malých a odhalených oblastí pokrytých vodným ľadom. K tomuto objavu jej pomohli údaje z prístroju Ralph, ktorý sa nachádza na jej palube. Jason Cook zo Southwest Research Institute podotkol, že na veľkých a rozľahlých územiach Pluta sa nenachádza žiaden odokrytý vodný ľad – zrejme preto, že je pokrytý inými, nestabilnejšími ľadmi. Pre atsronómov zostáva aj naďalej veľkou výzvou zistiť, prečo sa ľad nachádza tam, kde ho New Horizons objavila a nikde inde.
 
Zaujímavým faktom je, že oblasti, v ktorých sa nachádza najviac vody, sú na nedávno získaných fotografiách jasne červené. Silviu Protopapa z Marylandskej univerzity veľmi prekvapilo, že pozorovaná voda je tak červená. Vzťah medzi vodným ľadom a červenkastými tholinovými farbivami na povrchu Pluta zostáva aj naďalej záhadou. Výskumu však nie je koniec, pretože sonda New Horizons (v súčasnosti sa nachádzajúca vo vzdialenosti 5 miliárd kilometrov od Zeme) aj všetky jej systémy sú zdravé a plne funkčné.

Prevzaté z originálu "Blue skies and water ice discovered on Pluto" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,81
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.