ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Na cestu vesmírom si nezabudnite pribaliť tabletky na spanie a kožný krém

9.11.2015 22:12:24 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1334x

Nová štúdia je vôbec prvou, ktorá skúmala lieky brané astronautmi na dlhodobých misiách na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Analyzované bolo nielen to, aké lieky astronauti berú, ale aj to, prečo ich berú a ako vo vesmíre účinkujú. Veľká časť z týchto liekov je braná kvôli vysporiadaniu sa s nezvyčajným a uzavretým mikrogravitačným prostredím, v ktorom astronauti žijú a pracujú. Podľa štúdie títo ľudia najčastejšie využívajú lieky na spanie a často tiež majú problémy s kožnými vyrážkami. Tento výskum pomôže vesmírnym agentúram nielen lepšie pripraviť posádky na budúce misie na ISS, ale aj na potenciálne budúce misie na Mars.

 

Virginia E. Wotring z Universities Space Research Association dúfa, že táto štúdia pomôže NASA lepšie zaobstarať zdravotné potreby astronautov na dlhodobých misiách, čo týmto ľuďom skvalitní život. Vedieť, aké lieky si zobrať so sebou je veľmi dôležité ak sa človek chystá na prieskumnú misiu, ktorá môže trvať aj tri roky.
 
Wotring preskúmala lekárske záznamy členov posádky ISS, ktorí jej dali súhlas na to, aby ich záznamy využila vo svojej štúdii. Väčšina liekov, ktoré astronauti brali, nie je cudzia ani zdravým dospelým ľuďom žijúcim na Zemi. Najviac sa štatistika brania liekov astronautmi podobala na štatistiku liekov, ktoré berú posádky ponoriek – posádky ponoriek síce sú na Zemi a pod jej gravitačným vplyvom, avšak rovnako ako astronauti žijú aj niekoľko mesiacov v uzavretom prostredí. Údaje použité na túto štúdiu síce neboli dostatočne detailné na to, aby sa kvôli nim zmenili predpisované liečebné procedúry, avšak napriek tomu identifikovali dve oblasti, na ktoré by si mali vedci v budúcnosti lepšie posvietiť – problémy so spánkom a kožné vyrážky.
 
Gerald Weissmann z FASEB Journal dodal, že zdravý spánok vo vesmíre predstavuje väčšiu výzvy než by sa nám na prvý pohľad mohlo zdať. Jedným z problémov je nepríjemný pocit z mikrogravitácie, avšak netreba zabúdať ani na fakt, že „deň“ a „noc“ sú záležitosťami planét.

Prevzaté z originálu "Traveling through space? Don't forget your sleeping pills and skin cream" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,87
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.