Genetická mapa Karibiku

13.11.2015 18:50:11 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1946x

Tím vedcov sa nedávno rozhodol zmapovať genetickú históriu ostrovov Nižších Antíl s cieľom vytvoriť si kompletný obraz o migrácii v Karibiku. Pás ostrovov nazývaných Nižšie Antily sa tiahne od Panenských ostrovov smerom na juh, až po Trinidad a Tobago. Theodore Schurr z Pennsylvánskej univerzity sa pokúsil nájsť odpoveď na záhadu, ktorá vedcov trápi už celé desaťročia – žijú dnes v Karibiku ešte nejakí pôvodní obyvatelia?

 

Schurr povedal, že sa snažil pospájať kúsky tejto skladačky a porozumieť sťahovaniu a vysťahovaniu ľudí z tejto oblasti. Zdá sa, že každý ostrov Nižších Antíl má svoju vlastnú históriu. Schurrovi pri jeho výskume pomáhali aj Jill Gaieski a Miguel Vilar z Pennsylvánskej univerzity a Jada Benn Torres z Univerzity Notre Dame. Preskúmali DNA vzorky 88 ľudí z komunity Prvých ľudí z Trinidad a komunity Garifuna z ostrova Svätého Vincenta.
 
Analýza mitochondriálnej DNA, chromozómov Y a autozomálnych ukazovateľov (troch častí genómu o ktorých sa, podľa Schurra, vie, že obsahujú „signály“ domorodých predkov) ukázala, že 42 percent genetického dedičstva zo strany matky a 28 percent zo strany otca sa dalo pripísať pôvodným obyvateľom Karibiku.
 
Mitochondriálna DNA pochádza vždy len zo strany matky, nezávisle od množstva predchádzajúcich generácií. Chromozómy Y zas pochádzajú výlučne zo strany otca a prenášajú sa z otcov na synov. Autozómy, ktoré sa začali v podobných štúdiách skúmať len nedávno, neodhaľujú špecifické detaily o rodičoch, avšak ponúkajú nedoceniteľný obraz o genetických prínosoch predkov matky aj otca. Schurr podotkol, že v prípade mitochondriálnej DNA a chromozómov Y, sú vedcom známe ukazovatele definujúce potomkov pôvodných obyvateľov Ameriky.
 
Schurrov tím vykonal počas posledných troch rokov mnoho terénneho výskumu na ostrove Svätého Vincenta a v Trinidad a komunity, s ktorými spolupracovali, neboli vôbec pasívne – samy aktívne skúmali svoj rodokmeň. Títo obyvatelia sú na svojich domorodých predkov veľmi hrdí a snažia sa poskladať svoju vlastnú históriu a identitu.
 
Táto štúdia sa začala pod záštitou Národného spoločenstva pre geografiu a predstavuje spoločnú prácu mnohých inštitúcií. Jej cieľ je mapovať genetiku ľudí vo všetkých oblastiach planéty. Tucet laboratórií po celom svete analyzuje vzorky DNA domorodých a tradičných komunít a projekt umožňuje každému záujemcovi poskytnúť svoju DNA na analýzu a archivovanie. Schurr sa v rámci tohto projektu zameral na domorodé komunity v Amerike.
 
Podľa Schurra je genetická analýza Karibiku pre vedu veľkým prínosom, keďže táto oblasť je síce zmapovaná veľmi dobre po historickej stránke, avšak nie po genetickej stránke. Schurr už vykonal podobnú štúdiu v Portoriku a nedávno začal s veľkým projektom v Dominikánskej republike.
 
Schurr dodal, že skutočné porozumenie týmto oblastiam prichádza až keď človek vkročí na ich pôdu. Nedoceniteľným je nielen spoznávanie ľudí a ich perspektív a minulosti, ale aj absorbovanie detailov o ich životnom prostredí, klimatických podmienkach spoločnosti a ekonomickom vývoji. Takýto výskum neprináša len poznatky o koloniálnej minulosti daných oblastí, ale aj o názoroch miestnych ľudí na ich vlastnú minulosť.

Prevzaté z originálu "Genetic history of the Caribbean mapped" na sciencedaily.com