ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Mars stratí Fobos, ale získa prstenec

29.11.2015 23:13:05 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 3161x

Najväčší mesiac Marsu – ktorý je jedným z len dvoch mesiacov našej slnečnej sústavy približujúcich sa k svojej planéte – bude v budúcnosti roztrhaný slapovými silami a rozmetaný do formy prstenca. Celý tento proces bude trvať približne 10 až 20 miliónov rokov a výsledný prstenec sa udrží možno až 100 miliónov rokov – nakoniec však celý jeho prach spadne do atmosféry planéty a zhorí.

 

Zánik Fobosu je nevyhnutný, avšak nemusíme naň napäto čakať, keďže by tento mesiac mal povedať svoje zbohom až o 20 až 40 miliónov rokov. Smrť Fobosu by mala vytvoriť prstenec, podobný tým okolo Saturnu, Jupiteru, Uránu či Neptúnu, ktorý by mal prežiť 1 až 100 miliónov rokov. Benjamin Black a Tushar Mittal z Kalifornskej univerzity odhadli súdržnosť Fobosu a prišli k záveru, že nie je dostatočná na to, aby mesiac prežil slapové sily, ktorým bude vystavený keď sa bude stále viac priblížovať k Marsu.
 
Rovnako ako náš Mesiac spôsobuje príliv aj odliv na Zemi, tak aj Mars ťahá rôzne časti Fobosu rôznymi smermi. Keď sa Fobos dostane bližšie k Marsu, tieto sily budú stačiť na to, aby ho roztrhali – celým Fobosom sa totiž tiahnu obrovské pukliny a nachádza sa na ňom veľa pórov a úlomkov. Jeho zánik preto zanechá mnoho „omrviniek“. Výsledné úlomky – kamene rôznych veľkostí a veľké množstvá prachu – budú po zničení Fobosu aj naďalej obiehať okolo Marsu a rýchlo sa sformujú do prstenca tiahnuceho sa okolo celej planéty.
 
Najväčšie úlomky eventuálne spadnú na Mars a ostrými uhlami vytvoria krátery tvaru vajíčka – avšak väčšina úlomkov bude obiehať planétu milióny rokov než nezačne „pršať“ podobne ako roje meteorov. Marsu zostane len jeho menší mesiac Deimos.
 
Blacka a Mittala fascinoval osud Fobosu, pretože je tak odlišný od osudu väčšiny iných mesiacov našej slnečnej sústavy. Black podotkol, že kým náš Mesiac sa od Zeme vzďaľuje rýchlosťou niekoľkých centimetrov za rok, Fobos sa naopak približuje k Marsu rýchlosťou niekoľkých centimetrov za rok. Je teda nevyhnutné, že raz na Mars buď spadne, alebo ho Mars roztrhá. Jednou z ich motivácie pre výskum Fobosu bolo otestovanie akým procesom je mesiac vystavený ak sa približuje k svojej planéte. Jediným ďalším mesiacom našej slnečnej sústavy (okrem Fobosu), ktorý sa približuje k svojej planéte, je najväčší mesiac Neptúnu Triton.
 
Mittal podotkol, že výskum takýchto mesiacov nám pomáha pochopiť podmienky, aké v našej slnečnej sústave vládli, keď bola ešte mladá. Predpokladá sa, že planéty našej sústavy už roztrhali mnoho mesiacov – to je predpokladaný pôvod prstencov okolo vonkajších planét našej slnečnej sústavy. Dávnejší výskum odhadol, že počas formovania planét získa 20 až 30 percent planét mesiace, ktoré sa k nim približujú a ktorých osud je spočítaný. Po týchto mesiacoch však eventuálne nezostane žiadna stopa. Niektoré z tisícov eliptických kráterov Marsu sú možno svedectvami zániku takýchto približujúcich sa mesiacov.
 
Black a Mittal odhadli pevnosť Fobosu prostredníctvom údajov o podobne popukaných kusoch kameňa, ktoré sa nachádzajú na Zemi, a údajov o meteoritoch, ktoré dopadli na Zem a ktoré majú hustotu podobnú hustote Fobosu. Na svoje odhady pevnosti tohto mesiaca tiež použili simulácie foboského krátera Stickney, ktorý má priemer 10 kilometrov. Tento kráter bol sformovaný keď do Fobosu v minulosti narazil nejaký vesmírny úlomok, ktorému sa nepodarilo tento mesiac zničiť. Priemer krátera Stickney predstavuje približne šestinu obvodu Fobosu a vyzerá, ako keby si niekto z väčšieho mesiaca Marsu odhryzol.
 
Keď vedci určili kedy a ako slapové sily Fobos roztrhajú, Mittal namodeloval vývin prstenca. Pomohli mu pri tom techniky vyvinuté pri analýze Saturnových prstencov. Mittal uviedol, že ak by sa Fobos rozpadol vo vzdialenosti od stredu Marsu predstavujúcej 1,2-násobok polomeru červenej planéty (približne 680 kilometrov nad povrchom planéty), vytvoril by sa veľmi tenký prstenec, ktorý by mal hustotu porovnateľnú s hustotou Saturnovho najmasívnejšieho prstenca. Plynutím času by sa prstenec Marsu rozširoval – už za niekoľko miliónov rokov by dosiahol vrchný okraj marťanskej atmosféry. Vtedy by začal strácať materiál, pretože ten by začal „pršať“ na Mars.
 
Ak by sa Fobos rozpadol ďalej od Marsu, prstenec by mohol prežiť až 100 miliónov rokov. Mittal dodal, že nie je jasné, či by tento prstenec prachu a úlomkov bol viditeľný aj zo Zeme, keďže prach zle odráža slnečné svetlo (naproti tomu ľad v prstencoch vonkajších planét našej slnečnej sústavy spôsobuje, že sú dobre viditeľné). Je však možné, že prstenec Marsu bude odrážať dosť svetla na to, aby sa nám zo Zeme zdal Mars o niečo jasnejší. Prostredníctvom teleskopu by sa mohli dať vidieť aj tiene prstenca na povrchu červenej planéty. Black nakoniec dodal, že zo samotného Marsu bude o niekoľko desiatok miliónov rokov úchvatný pohľad smerom na oblohu.

Prevzaté z originálu "Mars to lose its largest moon, Phobos, but gain a ring" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,27
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.