picture

Efektívne budovy sú kľúčom k zmierneniu klimatických zmien

29.11.2015 23:16:36 | Ján Klučár
youris.com | Počet zobrazení: 829x

3. decembra sa bude vôbec prvýkrát v histórii konať „Deň budov“, ktorý by mal byť súčasťou oficiálneho programu tohtoročnej konferencie Spojených národov o klimatických zmenách (COP 21) v Paríži. Táto udalosť je určená pre prezentovanie schopnosti stavebného priemyslu obmedziť klimatické zmeny. Podľa Petra Grahama z Globálnej siete pre funkčnosť budov je totiž práve stavebníctvo zodpovedné za vyše 30 percent svetovej spotreby energie a približne 20 percent emisií skleníkových plynov.

 

Dva príklady európskeho výskumného projektu DIRECTION ukázali aká dôležitá je úloha budov v snahe udržať globálne otepľovanie pod 4 °C. Budova NuOffice v Mníchove za 18 mesiacov od jej otvorenia ukázala svetu, že jej spotreba energie je o 73 percent nižšia než spotreba energie bežnej kancelárskej budovy, ktorá nie je vybavená žiadnymi technológiami pre energetickú efektivitu. Zložité energetické modely teda túto budovu a jej energetickú efektivitu veľmi dobre odhadli.
 
Avšak na celosvetovej úrovni sú najväčšie nároky na efektivitu budov v horúcich krajinách. Graham podotkol, že nárast v dopyte po elektrickej energii pre klimatizáciu bude od teraz až po minimálne rok 2030 najväčším novým zdrojom emisií skleníkových plynov na svete. V španielskom Valladolide preto architekti navrhli budovu CARTIF 3, ktorá si dokáže poradiť aj s horúcimi letami, aj s chladnými zimami.

Video k článku - link


Video k článku


Prevzaté z originálu "Efficient Buildings Key to Reduce Climate Change" na youris.com