Obrovské kométy by mohli ohroziť život na Zemi

26.12.2015 16:12:03 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2681x

Podľa tímu vedcov z Observatória Armagh a Buckinghamskej univerzity znamená objav stoviek obrovských komét vo vonkajších častiach našej slnečnej sústavy počas posledných dvoch desaťročí, že tieto objekty sú pre život na Zemi omnoho väčšou hrozbou než asteroidy. Bill Napier a Duncan Steel z Buckinghamskej univerzity a Mark Bailey a David Asher z Observatória Armagh podotkli, že tieto obrovské kométy, nazývané kentaury, sa pohybujú po nestabilných obežných dráhach, na ktorých sa stavajú do cesty veľkým planétam našej slnečnej sústavy – Jupiteru, Saturnu, Uránu a Neptúnu. Niekedy sa však stane, že gravitačné polia týchto obrích planét objekty vymrštia smerom k Zemi.

 

Kentaury zvyknú mať priemer od 50 do 100 kilometrov, avšak boli pozorované aj väčšie kusy a len jediný z týchto objektov má väčšiu hmotnosť než všetky doteraz objavené Zemi blízke asteroidy dokopy. Výpočty indikujú, že každých 40 000 až 100 000 rokov sa do vnútorných častí slnečnej sústavy dostane jedna z týchto komét, ktorá prejde cez obežnú dráhu Zeme. Keď sa jedno z daných telies priblíži k Zemi, zrejme sa rozpadne na prach a menšie úlomky, z ktorých niektoré nevyhnutne padnú aj na Zem.
 
Na základe dávnych poškodení životného prostredia Zeme a prestávkach vo vývoji dávnych civilizácií, ako aj našich poznatkoch o medziplanetárnej hmote v blízkosti Zeme, boli vedci schopní zistiť, že naše okolie sa pred 30 000 rokmi pravdepodobne dostalo do kontaktu s kentaurom. Obrovská kométa vtedy zasypala vnútorné časti našej slnečnej sústavy úlomkami, ktoré mali veľkosť od prachových zrniečok až po balvany s priemerom niekoľkých kilometrov.
 
Doby environmentálneho chaosu okolo roku 10 800 pred naším letopočtom a roku 2 300 pred naším letopočtom, identifikované geológmi a paleontológmi, sa zhodujú s našimi vedomosťami o populáciách komét. Aj najväčšie vymierania na Zemi, ako napríklad vymretie dinosaurov spred 65 miliónov rokov, boli možno spôsobené obrovskými kométami.
 
Napier dodal, že v posledných troch desaťročiach sa vedci intenzívne venovali monitorovaniu a analýze hrozby možnej kolízie Zeme s asteroidom, avšak jeho nová štúdia naznačuje, že by sme sa mali dívať aj za hranice nášho blízkeho susedstva – za obežnú dráhu Jupiteru, kde sa nachádzajú tajomné kentaury. Ak je totiž výskum jeho tímu správnym, predstavujú tieto objekty pre našu planétu veľké nebezpečenstvo.
 
Výsledky tejto štúdie sú podporované aj inými vedeckými disciplínami – pre príklad, vek takmer všetkých submilimetrových kráterov na mesačných kameňoch, zozbieraných posádkou vesmírnych lodí Apollo, sa datuje na menej než 30 000 rokov, čo naznačuje, že približne od roku 28 000 pred naším letopočtom sa nachádza vo vnútorných častiach našej slnečnej sústavy omnoho viac prachu, než koľko ho tam bolo vo vzdialenejšej minulosti.

Prevzaté z originálu "Giant comets could pose danger to life on Earth" na sciencedaily.com