ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

NASA odložila štart marťanskej misie InSight

6.1.2016 00:02:09 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1797x

Po detailnej analýze sa manažéri NASA nakoniec rozhodli odložiť štart misie InSight, ktorý bol plánovaný na marec roku 2016. Toto rozhodnutie padlo ako reakcia na neúspešné pokusy o opravu diery v jednej z častí hlavného vedeckého prístroja na palube tejto sondy. John Grunsfeld z NASA podotkol, že zmapovanie vnútornej stavby Marsu je pre vedcov priorita už od čias sond Viking. Prieskum vesmíru však neprepáči žiadnu chybu a misia InSight jednoducho nie je pripravená na štart v roku 2016. Grunsfeld očakáva, že v nasledujúcich mesiacoch sa rozhodne o ďalšom osude misie. Ani tento problém však nemení odhodlanie NASA pokračovať vo výskume Marsu.

 

Problémovým je seizmometer SEIS, ktorý poskytlo francúzske CNES (Centre National d’Études Spatiales). Tento prístroj bol navrhnutý pre meranie pohybu pôdy s rozlíšením porovnateľným s priemerom jedného atómu. SEIS, pre svoju funkciu, potrebuje vákuovú pečať okolo svojich troch hlavných senzorov – len tak dokáže vydržať kruté podmienky, vládnuce na Červenej planéte.
 
Bruce Banerdt z NASA povedal, že výskum vnútra Marsu pomocou InSight by mal vedcom pomôcť lepšie pochopiť vznik aj vývin kamenných planét (vrátane Zeme). Mars obsahuje záznam skorých častí svojho vývoja – záznam, ktorý Zem vnútornými pohybmi vymazala. Úlohou InSight bolo získanie informácií o jadre, plášti a kôre Marsu a vedci tieto informácie netrpezlivo očakávali. Minulý rok sa však vyskytla puklina, ktorá nedovolila seizmometru dosiahnuť vákuum. Puklinu zdanlivo opravili, avšak počas dodatočných testov pri teplote – 45 °C sa prístroju opäť nepodarilo udržať si vákuum.
 
Funkcionári NASA došli k rozhodnutiu, že na opravenie ďalšej pukliny už, pred pôvodným termínom štartu, nie je čas. Sonda musí byť kvalitne otestovaná skôr než sa dostane do vesmíru, pretože inak by celá snaha vedcov a konštruktérov mohla vyjsť navnivoč. Marc Pircher z CNES podotkol, že prístroj na InSight je prvým svojho druhu a nechýbalo veľa a vedci z CNES by v jeho výrobe uspeli. Vyskytla sa však anomália, ktorú treba dôkladne prešetriť. Tímy výskumníkov nakoniec prídu na to, v čom je problém, a prístroj opravia. Nebude to však dostatočne skoro na to, aby mohla sonda odštartovať ešte v roku 2016.
 
Sonda samotná bola skonštruovaná spoločnosťou Lockheed Martin, ktorá ju dodala na Leteckú základňu Vandenberg v Kalifornii. Keďže štart v roku 2016 bol zrušený, sonda sa vráti do inštalácie Lockheed v Denveri. Relatívne polohy planét sú pre misie na Mars najprijateľnejšie vždy len niekoľko týždňov, opakujúcich sa každých 26 mesiacov. InSight mala preto vzlietnuť medzi 4. až 30. marcom tohto roku.
 
Jim Green z washingtonskej Divízie planetárnych vied povedal, že v roku 2008 padlo ťažké, no správne rozhodnutie oddialiť štart misie Mars Science Laboratory o dva roky. Úspech roveru Curiosity, ktorý je súčasťou tejto misie, výrazne prevážil hocijaké sklamanie z jej oneskorenia. NASA má s Marsom veľké plány, medzi ktoré patrí aj vyslanie ľudskej posádky, plány, ktoré zostávajú v platnosti aj napriek oneskoreniu misie InSight. Tomuto odhodlaniu sa už venovalo mnoho snahy a výskumu – rover Mars 2020 je v štádiu vývoja a výroby, rovery Opportunity a Curiosity sa preháňajú po Červenej planéte a sondy Odyssey, Mars Reconaissance Orbiter a MAVEN okolo nej obiehajú a ponúkajú vedcom nedoceniteľné informácie o tomto záhadnom mieste.
 
NASA a CNES pomáhajú aj pri misii ESA Mars Express, ktorá už dnes skúma Červenú planétu, a pri misiách 2016 a 2018 ExoMars. Ich pomoc zahŕňa aj poskytovanie telekomunikačného spojenia pre sondu ESA 2016 a súčiastky pre astrobiologické vybavenie roveru 2018 ExoMars.
 
Charles Elachi z Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA uviedol, že tímy z JPL a CNES a ich partneri odviedli hrdinskú prácu pri príprave prístrojov InSight na jej plánovaný štart, avšak čas neúprosne plynie a pohyby planét sa nedajú ovplyvniť, takže je potrebné počkať na nasledujúce vhodné podmienky pre štart misií na Mars. Je lepšie dobre sa pripraviť, než zbytočne riskovať celú snahu, ktorú vedci tejto sonde venovali.
 
InSight obsahuje dva kľúčové prístroje – SEIS, ktorý dodalo CNES, a HP3, ktorý dodalo Nemecké letecké a vesmírne centrum (DLR). Na projekte SEIS sa podieľal aj Institute du Globe de Paris (IPGP) a Švajčiarsky federálny technický ústav. Podporu poskytol aj Švajčiarsky vesmírny úrad, program PRODEX ESA, Ústav Maxa Plancka, Imperial College, JPL, či Vesmírna agentúra Veľkej Británie.

Viac informácií o projektoch výskumu Marsu NASA je na https://www.nasa.gov/content/journey-to-mars-overview

Prevzaté z originálu "NASA suspends 2016 launch of InSight mission to Mars" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,08
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.