ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Základne na Mesiaci

10.1.2016 22:16:04 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1324x

Už v roku 2030 by na Mesiaci mohli vzrásť základne, postavené spoluprácou medzi astronautmi a robotickými systémami – k tomuto záveru došli vedci, inžinieri a priemyselní experti na nedávnej medzinárodnej konferencii. Európska vesmírna agentúra ESA zorganizovala v Holandsku sympózium „Mesiac 2020 – 2030 – Nový vek koordinovaného ľudského a robotického prieskumu“ („Moon 2020 – 2030 – A New Era of Coordinated Human and Robotic Exploraion“). ESA predpokladá, že vyššie spomínané mesačné základne by mohli v budúcnosti slúžiť ako odrazový mostík pre ľudské posádky cestujúce na Mars a potenciálne aj na iné vesmírne telesá.

 

Clive Neal z Univerzity Notre Dame du Lac povedal, že ak sa má táto vízia naozaj stať realitou, musia vedci najprv zistiť, či je Mesiac naozaj tak bohatý na zdroje, ako si v súčasnosti myslíme. Veľkosť depozitov, ich zloženie, forma aj homogenita musia byť overené priamo v teréne v rámci koordinovaného prieskumného programu. Je tiež nutné vyvinúť adekvátne techniky extrakcie týchto zdrojov, ako aj zariadenia pre ich úpravu do formy využiteľných komodít.
 
Neal podotkol, že konferencia ESA pomohla v určení priorít technologického vývoja v oblastiach pristávacích technológií, robotických prieskumníkoch, aj kryogenického odberu vzoriek. Na pokrok v týchto oblastiach sa už v súčasnosti začali vyčleňovať veľké čiastky finančných zdrojov.
 
Nealov výskum sa zameriava na analýzu pôvodu a vývoja Mesiaca, ako aj na petrológiu a geochémiu získaných mesačných vzoriek. Výrazne mu pri tom pomáhajú moderné geofyzikálne prístroje. Skúma tiež formovanie a tavenie materiálu prostredníctvom dopadov vesmírnych telies, ako aj iné formy petrogenézy bazaltov. V neposlednom rade pomáha Neal NASA skúmať Mesiac už od roku 1986. Nedávno viedol výskumný panel Planetárnej vedeckej divízie (Planetary Science Division), ktorý bol zameraný na zrevidovanie dlhodobých vesmírnych misií, a v súčasnosti je Neal už v druhom funkčnom období predsedom Analyzačnej skupiny výskumu Mesiaca (Lunar Exploration Analysis Group).

Prevzaté z originálu "Momentum builds for creation of 'moon villages'" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,51
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.