„Diera v srdci“ Shackletona

22.1.2016 22:55:08 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1648x

V súčasnosti si pripomíname sté výročie Shackletonovej antarktickej expedície, ktorú viedol Sir Ernest Shackleton. Súčasní lekári zastávajú názor, že tento slávny a inšpiratívny prieskumník mohol trpieť vrodeným defektom, ktorý sa zvykne nazývať „diera v srdci“. Shackleton dokázal zniesť úžasnú námahu a ako prvý prešiel hory a ľadovce Južnej Georgie bez akýchkoľvek zdravotných problémov. Počas niektorých expedícii však vystrašil svojich spoločníkov opakovanými epizódami problémov s dýchaním a slabosťou.

 

Historici sa už dlho zamýšľajú nad tým, čo mohlo spôsobovať Shackletonove kolapsy. Bývalý anestéziológ Ian Calder, inšpirovaný vlastným prekročením Južnej Georgie v rámci expedície vedenej horolezcom Stephenom Venablom, sa rozhodol, spolu s kardiológom Janom Tillom z Kráľovskej nemocnice v Bromptone, analyzovať materiál v Scottovom ústave polárneho výskumu v Cambridgi. Na základe tohto výskumu došiel k záveru, že Schackleton trpel defektom predsieňového septa (ASD), nazývaného aj diera v srdci.
 
Dôkazy, ktoré Calder a Till prezentovali, sú založené na zápiskoch v diári Erica Marshalla, zdravotníckeho dôstojníka druhej Shackletonovej antarktickej expedície z rokov 1907 až 1909. Diagnostikovanie a liečba defektu predsieňového septa v súčasnosti nepredstavuje problém, avšak v časoch Shackletona nebola takáto liečba k dispozícii.
 
Calder a Till si myslia, že Shackleton vedel, že niečo s jeho srdcom nie je v poriadku, pretože sa aktívne vyhýbal lekárskym prehliadkam. Ak by doktori jeho chorobu odhalili, možno by sa mu snažili zabrániť v jeho ceste na Antarktídu. Calder podotkol, že sú síce ľudia, ktorí si môžu pomyslieť, že Sir Ernest bol nezodpovedný, keď prijal velenie nad antarktickou výpravou napriek svojmu otáznemu zdravotnému stavu, Calder to však vníma skôr z pohľadu anglického spisovateľa Samuela Johnsona, ktorý povedal, že obozretných ľudí je vždy dosť, avšak skutočne veľké úspechy vždy dosahujú ľudia, ktorí sa neboja riskovať. Shackleton zomrel na srdcovú príhodu v roku 1922, len niekoľko hodín po príchode do Južnej Georgie na začiatku jeho štvrtej expedície. Mal vtedy 47 rokov.

Prevzaté z originálu "A century after expedition to Antarctica, Shackleton diagnosed with 'hole in the heart'" na sciencedaily.com