Prečo sa nám chce spať, keď sme chorí?

17.7.2007 16:56:06 | Q
Nature | Počet zobrazení: 2120x

Obranné látky utlmujú všetky funkcie nášho tela. Ak človek ochorie, často to znamená, že je aj unavený. Vedci zistili, čo stojí za zníženou výkonnosťou.

 

„Vinníkom“ je malý proteín nazývaný faktor nádorového odumretia alfa (TNF-alpha), ktorý sa tak volá kvôli svojim schopnostiam potláčať nádory. Táto látka je zodpovedná aj za vznik zápalov pri infekciách a za niektoré vážne choroby ako reumatická artritída a skleróza multiplex. A vedelo sa, že je určitým spôsobom prepojená aj s únavou. Pacienti chorí na rakovinu, ktorým bola táto látka pridávaná, trpeli napríklad niekedy otupenosťou.

Nebolo však jasné, akým spôsobom ovplyvňuje bielkovina spánkové návyky.

Lekári z univerzitnej nemocnice v Zürichu vo Švajčiarsku podali látku myšiam a skúmali reakciu génov ovplyvňujúcich biologické hodiny.

Zistili, že gény sa prejavovali pravidelne v normálnom rytme, niektoré sa však po prijatí lieku prejavovali slabšie.

Myši, ktoré prijali TNF-alpha boli menej aktívne, na ich bežiacich kolesách strávili menej času a prechádzali sa len málo po klietke – akoby boli unavené.

To považujú vedci za dôležitý krok. Vedeli, že látka ovplyvňuje spánok, teraz sa však ukázalo, že je spojená s každodennými stereotypmi človeka.

Dostatok spánku je kľúčový pre zdravie človeka a môže pomôcť urýchliť uzdravovanie. Spánok pomáha v zotavovaní a únava slúži aj na zabránenie šírenia nákazy, pretože unavený človek obmedzuje sociálne aktivity.

Z krátkodobého pohľadu to môže byť veľmi výhodné, pre pacientov s dlhodobými zápalovými ochoreniami to je ale veľmi vysiľujúce. Pretože príliš veľa dobrej vecí nie je vždy dobré.

Vedci chcú ešte podrobnejšie preskúmať mechanizmy a nájsť lepšie spôsoby ako pomôcť ľuďom k ideálnej kondícii.

originál článku