Stopovanie tyrannosaura

14.2.2016 13:32:35 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 10774x

Skala, hneď za malým mestečkom Glenrock vo Wyomingu, ponúka svedectvo 66 miliónov rokov starého netvora. Fosilizované stopy v skale skúmali už mnohí ľudia, medzi nimi aj paleontológ Scott Persons z Albertskej univerzity, ktorý ich prvýkrát videl pri návšteve Paleontologického múzea Glenrocku keď mal 13 rokov.

 

Persons podotkol, že toto múzeum je veľmi nezvyčajným miestom – nie je veľké, avšak to ani byť nemusí, pretože hneď sa ním sa rozprestiera rozľahlá krajina, ktorá sama uchováva svoje poklady. V Paleontologickom múzeu Glenrocku sú vystavované mnohé dinosaury, avšak múzeum ponúka aj možnosť zažiť paleontológiu v akcii. Persons uviedol, že predtým, než navštívil Glenrock, bola preňho paleontológia len o dinosauroch v knihách a ich kostrách za sklami výstavných hál. Až v Glenrocku si vyskúšal skutočnú špinavú prácu v teréne a v laboratóriu, pri príprave fosílií.
 
Pred mnohými rokmi ukázal kurátor tohto múzea, Sean Smith, mladému Scottovi fosilizovanú stopu tyrannosaura. Persons si pamätá, že Smith ho vtedy zaviedol na pieskovcový svah, kde začal následne zametať prach z priehlbiny v kameni. Na začiatku sa Personsovi zdalo, že ide len o prehistorickú jamu v zemi, avšak po chvíľke si uvedomil, že okolo tejto jamy sú priehlbiny troch obrovských prstov s ostrými pazúrmi na ich koncoch. Následne Smith ukázal smerom hore na svah, kde Persons objavil dve ďalšie, rovnaké stopy.
 
Stopy z Glenrocku sú vo svete jedinečnými. Mnoho rokov po jeho prvej výprave je z Personsa doktorandský študent paleontológie. Na svoju fascináciu týmito stopami nezabudol – kontaktoval paleontologické múzeum Glenrocku s cieľom presvedčiť ich, aby stopy tyrannosaura formálne vedecky opísali.
 
Vďaka ostrosti pazúrov a iných charakteristík (ako napríklad prítomnosti štvrtého pazúru v zadnej časti najlepšie zachovanej stopy), je možné klasifikovať tieto stopy ako stopy veľkého mäsožravého dinosaura. Vzhľadom na vek a lokalitu stôp mohlo ísť jedine o nejaký druh tyrannosaura. Stopy sú príliš malé na dospelého Tyrannosaura rex, avšak mohli by patriť dospievajúcemu jedincovi, alebo menšiemu príbuznému Tyrannosaura rex – Nanotyrannovi.
 
Už v minulosti sa našli izolované stopy tyrannosaura, avšak stopy z Glenrocku sú len druhým objaveným prípadom skupiny viacerých stôp a vôbec prvou skupinou stôp patriacou Tyrannosaurovi rex, alebo Nanotyrannovi. Persons uviedol, že skupina stôp umožňuje vedcom odhadnúť ako rýchlo daný tyrannosaurus kráčal. Jeho odhad je 4,5 až 8 kilometrov za hodinu, čo potvrdzuje, že tyranosaury neboli pomalšie než iné veľké mäsožravé dinosaury (čo vyvracia isté dávnejšie špekulácie). Ukázalo sa tiež, že, aj keď len kráčal, pohyboval sa tyrannosaurus rýchlejšie, než veľké bylinožravce (ako napríklad hadrosaury), ktoré tyrannosaury lovili.
 
Persons dúfa, že tieto stopy prinesú Glenrocku slávu. Dodal, že stopy tyrannosaura sú stále tam, kde boli vždy a ak človek navštívi miestne paleontologické múzeum ( a nebojí sa malej túry), môže si ísť stopy pozrieť. Kvôli zachovaniu stôp pre budúce generácie z nich urobili vedci odliatky, ktoré sa nachádzajú medzi verejnými expozíciami Paleontologického múzea Glenrocku.

Prevzaté z originálu "Tracking the tyrannosaur's trail" na sciencedaily.com