Vitamín C zabezpečuje len malú ochranu proti nachladnutiu

18.7.2007 13:56:00 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2162x

Pokiaľ nebeháte maratóny, umelá denná dávka vitamínu C vás pravdepodobne pred bežným nachladnutím neochráni.

 

Podľa vedcov z Austrálskej Národnej Univerzity a Univerzity v Helsinkách, ktorí preskúmali viac ako 11 000 prípadov ľudí konzumujúcich minimálnu dennú dávku 200 mg, ovplyvňuje vitamín C dĺžku a intenzitu nachladnutia len veľmi málo.

Zistili tiež, že ľudia, ktorí sú počas určitej doby vystavení zvýšenej záťaži, napríklad maratónci, lyžiari alebo vojaci, sú o polovicu menej náchylní na nachladnutie pri požití dennej dávky vitamínu C.

Vedci tvrdia, že dopad na niektorých ľudí je tak slabý, že konzumácia vitamínu nestojí za tú snahu a náklady. Nedáva zmysel konzumovať celoročne vitamín C s úmyslom znížiť šancu nachladnutia.

Od objavenia vitamínu C v 30. rokoch minulého storočia jeho efektivitu pri prevencii nachladnutia a pľúcnych ochorení obchádzalo množstvo otázok. V 70. rokoch jeho používanie spopularizoval nositeľ Nobelovej ceny Linus Pauling. Jeho kniha „Vitamín C a bežné nachladnutie“ odporúčala čitateľom dennú dávku 1 000 mg vitamínu.

V súčasnosti je odporúčaná dávka stanovená na 60 mg. V 250 ml pomarančového džúsu je pritom 97 mg vitamínu.

Napriek prvým rozporuplným výsledkom a neskorším dôkazom o nízkej efektivite vitamínu sa stal Pauling jeho slávnym propagátorom. Ľudia ho stále užívajú, pretože chcú veriť, že pomáha.

V súčasnosti sa skúmajú účinky vitamínu C aj v kombinácii s inými vitamínmi a látkami. To je podľa vedcov z helsinskej univerzity čisté šarlatánstvo.

Vedcom chýbajú ešte štúdie o vplyve vitamínu C na nachladnutie detí a na zápal pľúc. Vitamín totiž nie je všeliekom, ale zase úplne nepotrebný nie je. Pauling bol veľmi optimistický, ale nemýlil sa úplne.

originál článku