Čo odjedá z Pluta?

14.3.2016 01:14:01 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1892x

Vedci, analyzujúci údaje z misie New Horizons NASA, objavili na západnej pologuli Pluta podivné „ohryzené miesta“. Myslia si, že pôvodom týchto narušení povrchu by mohol byť proces, nazývaný sublimácia – prechod látky z pevného skupenstva na skupenstvo plynné. Povrch Pluta, bohatý na zamrznutý metán, možno sublimuje a stráca sa do atmosféry, čo odhaľuje vodný ľad, ktorý sa nachádzal pod ním.

 

Kompozičné údaje prístroja LEISA (Ralph/Linear Etalon Imaging Spectral Array), nachádzajúceho sa na palube sondy New Horizons, naznačujú, že plošina na juh od Piri Rupes je bohatá na zamrznutý metán. Vedci si myslia, že sublimácia zamrznutého metánu spôsobuje, že materiál plošiny, pozdĺž jej útesov, eroduje, čo vedie k tomu, že útesy ustupujú smerom na juh, mimo pláne Piri Planitia.
 
Spomínané údaje tiež ukázali, že povrch Piri Planitia je bohatší na vodný ľad, než vyššie položené plošiny, čo indikuje, že Piri Planitia pozostáva z podložia z vodného ľadu, nachádzajúceho sa priamo pod tenkou vrstvou ustupujúceho metánového ľadu. Vďaka ohromne nízkym teplotám na povrchu Pluta má miestny vodný ľad rovnaké vlastnosti, ako kameň.

Prevzaté z originálu "What's eating at Pluto?" na sciencedaily.com