Test raketového pohonu predstavuje míľnik pre budúcu cestu NASA na Mars

15.3.2016 23:45:54 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 3500x

10. marca 2016 otestovala NASA prvý raketový pohon RS-25, určený na let do hlbokého vesmíru. Test, ktorý trval 500 sekúnd, predstavuje významný míľnik na ceste k novej generácii výskumu vesmíru. Keď sa raketový pohon číslo 2059 opäť naštartuje, bude už niesť ľudí na oblohu, pri prvej misii do hlbokého vesmíru za posledných vyše 45 rokov.

 

Rick Gilbrech, riaditeľ Stennisovho vesmírneho centra NASA v mississippskom Bay St. Louis, uviedol, že tento moment predstavoval pre NASA, aj Stennisovo vesmírne centrum veľký úspech. Je si istý, že nás čakajú pamätihodné časy – návrat do hlbokého vesmíru, cesta na Mars a mnoho iného. Spomínaný test je míľovým krokom na ceste k tejto fascinujúcej budúcnosti.
 
Išlo o vôbec prvý test raketového pohonu RS-25, určeného pre nový Vesmírny odpaľovací systém NASA (SLS), ktorý bol vytvorený s cieľom niesť ľudí na budúce misie do hlbokého vesmíru, vrátane misií na asteroidy, či Mars. Hlavný stupeň SLS bude poháňaný práve štyrmi raketovými pohonmi RS-25.
 
Raketové pohony, použité na prvých misiách SLS, budú pozostávajúcimi letovými raketovými pohonmi z Programu Space Shuttle – pohonmi, ktoré sú jedny z najspoľahlivejších na svete (úspešne absolvovali 135 misií raketoplánov od roku 1981, do roku 2011). Manažér Steve Wofford z Marshallovho centra pre vesmírne lety NASA v alabamskom Huntsville (zodpovedného za manažment programu SLS) podotkol, že tento test nebol len úspechom ich existujúceho dizajnu SLS, ale bol zároveň aj zadosťučinením – ukázal, že pohon, ktorý bezpečne vyslal do vesmíru toľkých astronautov, je v plnej príprave na návrat do kozmu, kde bude jeho misia, v rámci SLS, opäť pokračovať.
 
V Stennisovom vesmírnom centre vykonali NASA a Aerojet Rocketdyne (hlavný dodávateľ RS-25) už minulý rok sériu vývojových testov. Hlavným cieľom testov bolo validovanie schopností nového ovládača pohonu, ako aj overenie rôznych operačných podmienok, potrebných pre koráb SLS.
 
Stennisovo vesmírne centrum a Aerojet Rocketdyne plánujú v testoch aj naďalej pokračovať. Otestovaná bude tiež celá hlavná fáza SLS – tá bude použitá na prvej misii rakety (Výskumná misia – 1). Pri teste budú všetky štyri pohony RS-25 odštartované naraz. Projektový manažér Ronnie Rigney zo Stennisovho vesmírneho centra dodal, že program SLS sa opäť stal o niečo reálnejším. Je hrdý na to, že môže spolu s kolegami pracovať na projekte, ktorý je pre jeho krajinu tak dôležitý.

Prevzaté z originálu "Engine test marks major milestone on NASA's journey to Mars" na sciencedaily.com