Nezvyčajná kyslíková atmosféra bieleho trpaslíka

1.4.2016 23:35:40 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2243x

Vedcom sa podarilo objaviť bieleho trpaslíka s prevažne kyslíkovou atmosférou – typ bieleho trpaslíka, o ktorého existencii sa teoretizovalo už dávno, avšak až do tohto objavu ho nikto nikdy nevidel. Spomínaný objav má potenciál spochybniť v súčasnosti akceptované teórie o vývoji osamelých hviezd, ako aj objasniť povahu viacerých typov supernov, objavených za posledných 10 rokov.

 

Keď sa relatívne malé hviezdy (s hmotnosťou menšou než desaťnásobok Slnka) blížia ku koncu svojho života, zbavia sa svojej vonkajšej vrstvy, čím sa zmenia na veľmi husté biele trpaslíky. Veľká hustota so sebou prináša silnú gravitáciu a tá spôsobí, že ľahšie prvky, ako napríklad vodík, či hélium, sa začnú premiestňovať smerom k povrchu hviezdy, čím zakryjú ťažšie prvky, nachádzajúce sa pod nimi.
 
Pri analýze údajov zo Sloan Digital Sky Survey (SDSS), objavili Souza Oliveira Kepler z Universidade Federal do Rio Grande do Sul a jeho tím bieleho trpaslíka SDSS J124043.01+671034.68. Tento biely trpaslík bol nezvyčajný tým, že jeho vonkajšia vrstva ľahkých prvkov bola odstránená, čo odhalilo vrstvu takmer výlučne z kyslíku. Viacero rôznych teórií už dávnejšie predpovedalo, že vrstva ľahkých prvkov bieleho trpaslíka môže byť odstránená, avšak SDSS J124043.01+671034.68 je prvým prípadom pozorovania spomínaného javu v praxi.
 
Jedna z možností je, že vrstvu z ľahkých prvkov SDSS J124043.01+671034.68 odstránila blízka hviezda, s ktorou tvorí pozorovaný biely trpaslík binárnu sústavu. Druhá je, že ľahšie prvky bieleho trpaslíka boli eliminované veľmi silným pulzom horiaceho uhlíku, prameniaceho zo stredu hviezdy, ktorý sa šíril smerom k jej povrchu.

Prevzaté z originálu "White dwarf star exhibits an unusual atmosphere of oxygen" na sciencedaily.com