ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nový fenomén vo fyzike – akustický plazmón

19.7.2007 12:43:41 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2046x

Vedci z Centra per fyziku materiálov a univerzity v San Sebastiane v Španielsku objavili nový fyzikálny fenomén vznikajúci pri osvetlení kovov.

 

Objav známy ako akustický plazmón by mohol mať využitie pri návrhu rýchlych elektronických zariadení pre uchovávanie údajov, ale aj v nanooptike či výskume biomateriálov alebo pri vytváraní nových materiálov pre použitie v zdravotníctve.

Plazmón je kvázičastica pozdĺžnych oscilácií v elektrónovom plyne alebo pevných látkach akými sú napríklad kovy. Akustický plazmón je plazmón vznikajúci interakciou svetla s kovovým povrchom látky.

Hlavný rozdiel medzi bežným povrchovým plazmónom (známym už pol storočia) a novým, akustickým plazmónom je, že každý z nich vzniká pôsobením iného množstva energie. Akustický plazmón zvyšuje počet možných uplatnení aj vďaka menšiemu množstvu potrebnej energie.

Kým bežný plazmón potrebuje na prechod do vzbudeného stavu energiu 10 elektrónvoltov, na vzbudenie akustického plazmónu treba len 1 elektrónvolt.

Jeden z autorov výskumu, Eugen Chulkov, ktorý pracuje v centre pre fyziku materiálov vysvetľuje: „Keď dopadne svetlo na kovový povrch, elektróny kovu interagujú s elektromagnetickým poľom svetla a vytvárajú iné vlny nazývané plazmóny. Ich vznik by sa dal prirovnať k vzniku vlnenia na hladine rybníka, do ktorého hodíte kameň.“

Chulkov priznáva, že sa môže zdať zvláštne použiť kovové štruktúry na prenos svetla, keďže je známe, že pri prechode kovmi svetlo rýchlo slabne. Dodáva však: „Situácia je iná, ak berieme do úvahy plazmóny, vďaka ktorým môžu svetelné vlny prejsť po povrchu niekoľko centimetrov, kým stratia svoju silu. Toto sa dá využiť v biomedicíne a nanotechnológiách.“

Výskum tohto fenoménu môže byť užitočný pre návrh kovových povrchov s rozmermi v nanometroch, na ktorých by bolo možné manipulovať s vlatnosťami plazmónov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,62
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.