Sarmientosaurus – novoobjavený dinosaurus z Argentíny

29.4.2016 03:16:02 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1516x

Vedci nedávno preskúmali 95 miliónov rokov starú kompletnú lebku sauropóda, ktorý mal zrejme nezvyčajne ostré zmysly. Novoobjavený titanosaurus dostal meno Sarmientosaurus musacchioi a okrem jeho kompletnej lebky sa vo fosílii, vykopanej v argentínskej Patagónii, zachovala aj časť jeho krku.

 

Titanosaury sú druhom sauropódov, ktorých veľkosť a hmotnosť siahajú od hodnôt porovnateľných s kravou až po hodnoty porovnateľné s najväčšími vorvaňmi tuponosými. Tieto bylinožravé dinosaury sa vyznačovali dlhými krkmi a chvostami a počas Kriedy boli zrejme najhojnejšie sa vyskytujúcimi veľkými bylinožravcami južnej pologule. Napriek ich veľkej početnosti sú však objavy ich lebiek (nevyhnutných pre určenie niektorých aspektov ich anatómie) veľmi ojedinelé. Doteraz bolo pomenovaných vyše 60 druhov titanosaurov, avšak len štyrom z nich boli objavené kompletné, či takmer kompletné lebky. Prostredníctvom počítačovej tomografie preskúmali Rubén Martínez z Laboratorio de Paleovertebrados UNPSJB a jeho tím fosíliu dobre zachovanej a anatomicky „primitívnej“ lebky a krku Sarmientosaura.
 
Výskumníci zistili, že, v porovnaní s jeho telom, bol mozog Sarmientosaura malý, čo je pre sauropódov typické. Našli však aj dôkazy ostrejších zmyslov, než akými sa môžu pýšiť iné sauropódy. Zastávajú názor, že Sarmientosaurus mal veľké oči a ostrý zrak, a že jeho vnútorné ucho bolo lepšie uspôsobené na počutie zvukov s nízkymi frekvenciami, než ako je tomu u iných titanosaurov. Jeho orgán na udržanie rovnováhy (nachádzajúci sa vo vnútornom uchu) naznačuje, že tento dinosaurus zvykol mať svoju hlavu obrátenú nosom k zemi, zrejme kvôli kŕmeniu sa nízkymi rastlinami. Martínez dodal, že objavy, akým bola aj fosília lebky a krku Sarmientosaura, sa vyskytnú raz za život, takže si dal na jej výskume záležať a o tomto úžasnom živočíchovi sa snažil naučiť čo najviac.
 
Sarmientosaurus musacchioi bol pomenovaný po mestečku Sarmiento v provincii Chubut, v blízkosti ktorého bola nájdená jeho fosília, ako aj po zosnulom paleontológovi a profesorovi UNPSJB Eduardovi Musacchiovi, ktorý bol blízkym priateľom Martíneza, aj zvyšných členov tímu analyzujúceho Sarmientosaura.

Prevzaté z originálu "Newly discovered titanosaurian dinosaur from Argentina, Sarmientosaurus" na sciencedaily.com