Baktérie v konároch dodávajú stromom živiny

23.5.2016 02:55:09 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 2461x

Vedcom sa podarilo preukázať, že v topoľoch, rastúcich v kamenistých a nehostinných terénoch, žijú baktérie, ktoré im zrejme dodávajú cenné živiny, nevyhnutné pre ich rast. Baktérie v našom tele sú pre nás nevyhnutné, avšak výskumníci len nedávno začali nazerať do tajomstiev významu mikrobiómu rastlín. Rastliny sa nedokážu hýbať, čo znamená, že pri získavaní živín sú závislé na spolupráci s mikróbmi ešte viac, než ľudia.

 

Profesorke Sharon Doty z Washingtonskej univerzity sa nedávno podarilo odhaliť vysokú diverzitu medzi baktériami obývajúcimi topole. Uviedla, že variabilita populácií baktérií v stromoch veľmi sťažila kvantifikovanie aktivity týchto organizmov. Je však pravdepodobné, že len spolupráca medzi jednotlivými zoskupeniami mikroorganizmov dokáže stromu dodať požadované živiny.
 
Fixácia dusíku je prirodzený proces, nevyhnutný pre akýkoľvek živý organizmus. V kamenistých a vyprahnutých oblastiach, kde je len málo živín, sa musia rastliny spojiť s baktériami, schopnými zachytávať dusík, aby sa k tejto dôležitej živine dostali.
 
Už dávno sa vie, že u bôbovitých rastlín, ako napríklad sóje, ďateliny, lucerien, či lupín sú za fixáciu dusíku zodpovedné koreňové hľuzy, bohaté na baktérie. Práve baktérie pomáhajú koreňom zachytávať atmosférický plynný dusík do formy využiteľnej pre rastlinu.
 
Doteraz sa predpokladalo, že podobná symbióza pomáha len rastlinám s koreňovými hľuzami, avšak výskum Doty a jej tímu poskytol prvé dôkazy o fixácii dusíku konármi stromov, prebiehajúcej aj bez koreňových hľúz. Mikróby, izolované z topoľov a vŕb, pomáhajú so získavaním živín aj kukurici, paradajkám, koreninám, tráve, či iným lesným stromom.
 
Hnojivá sú syntetizované použitím fosílnych palív, a ich cena je teda často vystavená výrazným fluktuáciám. Hnojivá sú však vo veľkom využívané pri raste všetkých ľuďmi využívaných rastlín – od poľnohospodárskych plodín a biopalív, až po ťažobné dreviny a golfové trávniky. Doty dodala, že jej výskum by mohol eventuálne viesť k pestovaniu rastlín bez chemických hnojív – produktivita rastlín by bola zaobstaraná prirodzenejším a ekologickejším spôsobom.

Prevzaté z originálu "Bacteria in branches naturally fertilize trees" na sciencedaily.com