ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Misia Phoenix odštartovala

7.8.2007 11:46:38 | Q
Nature | Počet zobrazení: 1209x

Obnovená sonda odletela v sobotu 4. augusta hľadať vodu na Marse. Jej úlohou je nájsť ľadové polia pod povrchom planéty.

 

Misia opustila zemský povrch z Kennedyho vesmírneho strediska NASA na Floride krátko pred 11:30 hod. nášho času. K Marsu by mala doletieť 25. mája 2008.

Sonda smeruje k severnému pólu Marsu, kde vedci na základe pozorovaní sondy Odyssey z roku 2002 predpokladajú prítomnosť množstva ľadu pod povrchom planéty.

Sonda by mala pohodlne pristáť na voľnom a relatívne rovnom povrchu. Moment pristátia je pre celú misiu kritický, modul je totiž vylepšenou verziu sondy Mars Polar Lander, ktorá stratila kontakt so Zemou práve krátko pred pristávaním v roku 1999. Phoenix tiež obsahuje prvky z misie Mars Surveyor, ktorá bola ukončená v roku 2000.


Sonda bude pri pristávaní na Mars využívať padák a tepelný štít. Novinkou sú malé rakety, ktoré majú sondu naviesť správne k povrchu planéty. Európska sonda Mars Express krúžiaca okolo planéty bude pomocou kamery sledovať klesanie a pristátie.

Ak pôjde všetko podľa plánov a 25. mája sonda na Marse bez problémov pristane, strávi prvý týždeň usadzovaním sa na planéte. Bude kontrolovať, či má dobre rozmiestnené solárne panely, meteorologickú monitorovaciu stanicu a robotické rameno určené na kopanie.

Potom bude nasledovať jednofarebné fotografovanie panorámy a testovanie prístrojov (spektrometer, množstvo rôznych kamier a analyzátor, ktorý slúži ako atómový mikroskop, dokáže skúmať elektrochemické procesy a merať vodivosť).

Následne začne sonda kopať. Vzorky z vrchnej vrstvy zeminy bude sonda analyzovať a skúmať ich mineralogické zloženie. Veci dúfajú, že nájdu ľad 2 až 10 centimetrov pod povrchom, rameno však dokáže kopať do hĺbky 50 cm.

Výkop tiež ukáže ako sa menil povrch Marsu v čase. Meteorologická stanica bude monitorovať teplotu, množstvo oblačnosti a prachu na planéte a skúmať či a ako sa mení ľad na vodnú paru.

Misia na planéte by mala trvať 90 dní, ale môže to byť až 150 dní, kým podľahne marťanskej zime. Je veľmi malá šanca, že prístroje odolajú mrazom na planéte. Aj tak sa ale potom na jar so sondou vedci pokúsia spojiť.

originál článku
podrobnejší článok v češtine

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,42
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.