Efektívna obrana pred voľnými radikálmi, spôsobujúcimi starnutie a choroby

5.7.2016 00:29:40 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1963x

Voľné radikály poškodzujú a zabíjajú bunky, čo nakoniec vedie k starnutiu a chorobám. Už dlhé roky sa vedci snažia nájsť spôsob, ako sa pred nimi brániť. Tímu z Michiganskej univerzity sa nedávno podarilo objaviť proteín, ktorý účinne chráni pred voľnými radikálmi. Iróniou je, že tento proteín je aktivovaný práve nadbytkom voľných radikálov. O ľudských mutáciách génu daného proteínu sa už dávnejšie vedelo, že spôsobujú ojedinelé neurodegeneratívne ochorenie.

 

Lyzozómy, recyklačná čata buniek, sú zodpovedné za odpratávanie poškodených, či umierajúcich buniek. Haoxing Xu z Michiganskej univerzity podotkol, že keď lyzozómy „zacítia“ nadbytok voľných radikálov, aktivujú vápnikový kanál svojich membrán. To spôsobí expresiu viacerých génov a tvorbu čoraz silnejších lyzozómov, ktoré začnú odstraňovať poškodené časti buniek.
 
Xu uviedol, že ak by sme mali chemické zlúčeniny, ktoré by tento kanál aktivovali, znížil by sa oxidačný stres starnutia a iných chorôb. To by redukovalo poškodenia buniek aj úrovne voľných radikálov, čím by sa spomalilo starnutie.

Prevzaté z originálu "Researchers discover powerful defense against free radicals that cause aging, disease" na sciencedaily.com