Problémy v predpovedaní budúcnosti Arktídy bez ľadu

21.9.2016 01:47:25 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 14904x

Tento mesiac čaká Arktídu sezónne minimum morského ľadu, avšak predpovedanie, kedy tieto končiny uvidia svoje prvé leto bez akéhokoľvek ľadu je, podľa vedcov Coloradskej univerzity v Boulderi, ťažšie, než sa predpokladalo. Analýza pesimistických, aj „neutrálnych“ namodelovaných scenárov emisií oxidu uhličitého počas zvyšku 21. storočia ukázala, že nie je možné znížiť neistotu odhadov Arktídy bez ľadu pod obdobie 21 rokov – dôvodom je chaotická povaha klímy. Nová štúdia zistila, že bežne používané metriky hrúbky, rozsahu a objemu morského ľadu v minulosti a súčasnosti jednoducho nedokážu túto dlhodobú neistotu prekonať.

 

Keď sa povie „Arktída bez ľadu“, vedci tým zvyčajne myslia Arktídu, ktorej ľadová pokrývka predstavuje menej než milión kilometrov štvorcových. V Arktickom oceáne by sa v takomto prípade nenachádzal takmer žiaden ľad (zostali by len malé zbytky na severe Kanady a Grónska).
 
Alexandra Jahn z Coloradskej univerzity v Boulderi uviedla, že viaceré štúdie sa pokúsili zúžiť predpovede Arktídy bez ľadu na neistoty nepresahujúce päť rokov. Jej výskum však zistil, že limity našich schopností predpovedať budúcnosť ďalekého severu jednoducho nie sú, kvôli neoddeliteľnej klimatickej variabilite, pre takýto cieľ adekvátne.
 
Jahnovej štúdia využila bohatú zbierku simulácií modelu Community Earth System Model, vyvinutého Univerzitnou spoločnosťou pre atmosférický výskum UCAR v coloradskom Boulderi. Okrem vyššie spomínaných výsledkov Jahn zistila, že opakované letá bez ľadu by sa mali pri pesimistickom scenári emisií stať po roku 2060 bežnosťou. Ak by sa však naplnil neutrálny scenár, zostali by takéto letá aj po tomto roku výnimkou. Jahn dodala, že jej výsledky sú výstrahou pred prehnanými ambíciami zúžiť neistoty dlhodobých predpovedí pokrývky morského ľadu, odvodených z klimatických modelov.

Prevzaté z originálu "The difficulty of predicting an ice-free Arctic" na sciencedaily.com