Dojčatá si dokážu predstaviť cudzie myšlienky

8.8.2007 11:05:38 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1110x

Jedna z jedinečných vlastností človeka, ktoré ho odlišujú od kráľovstva zvierat, je schopnosť predstaviť si názory niekoho iného v našej mysli. Táto schopnosť je podľa expertov prvým predpokladom k vzájomnému pochopeniu a komunikácii.

 

Napriek dôležitosti tejto schopnosti vedci nedokázali doteraz zistiť ako sa táto schopnosť u človeka vyvinie. Niektorí tvrdia, že táto zložitá a flexibilná schopnosť sa objavuje medzi tretím a štvrtým rokom života hneď ako sú splnené nutné podmienky, napríklad gramatika jazyka. Iní si myslia, že mechanizmy sú v určitej forme prítomné v našom mozgu už pri narodení a to dovoľuje dojčatám použiť túto schopnosť už vo veľmi malom veku.

Debatu o vzniku schopnosti posunuli ďalej psychológovia z Univerzity v Trente v Taliansku na čele s Luca Surianom. Vo svojej štúdii na základe výskumu uvádzajú, že už 13-mesačné deti prejavovali schopnosť predstaviť si obsah slov.

Vedci ukázali malým deťom sériu animácií, v ktorých hľadala húsenica jedlo (červené jablko alebo kus syra), ktoré bolo skryté za stenou. V niektorých scénach mohla húsenica vidieť ľudskú ruku pri ukladaní jedla, v iných nie. Húsenica buď našla jedlo za správnou stenou, alebo zablúdila za niektorú inú zo stien.

Keď húsenice nerobili, čo by sa očakávalo, ak šli za zlú stenu napriek tomu, že videli ruku ukladať jedlo, deti sa na animáciu pozerali dlhšie uvedomujúc si zmätok v správaní húsenice. „Výsledok,“ vraví Surian, „hovorí o tom, že deti predpokladali úspech húsenice len v prípade, že dostala doplňujúcu informáciu.“

Zistenia hovoria o tom, že mentálne štruktúry a schopnosť vyvodzovať závery, ktorá nám dovoľuje predpovedať správanie niekoho iného, sú u človeka prítomné už od skorého detstva a ich rozvoj nesúvisí s prostredím s inými mechanizmami vzdelávania.

Dojčatá dokázali odhadnúť správanie húsenice, dokázali si predstaviť ako asi myslí a to je prvý dôkaz chápania cudzích myšlienok.