Zelený čaj by mohol byť liekom na zápalové kožné ochorenia

8.8.2007 12:34:06 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1652x

Zelený čaj by mohol podľa vedcov z Medical College of Georgia priaznivo pôsobiť pri liečbe kožných zápalových ochorení ako sú psoriáza alebo lupiny.

 

Vedci skúmali zvierací model zápalových kožných ochorení, ktoré sú charakteristické plochami suchej, červenej a odlupujúcej sa kože, ktoré sú spôsobené zápalom a nadmernou produkciou kožných buniek. Zvieratá liečené zeleným čajom vykazovali menšiu produkciu kožných buniek a prítomnosť génu, ktorý reguluje životný cyklus buniek.

Psoriáza, autoimúnne ochorenie, spôsobuje stenčenie kože, pretože rast kožných buniek je nekontrolovaný. Počas ochorenia imúnne bunky, ktoré bežne chránia pred infekciou, spúšťajú produkciu cytokínov (imunoregulačné látky v bunkách imunitného systému), ktoré spôsobujú zápal a nadmernú tvorbu kožných buniek.

Ďalšími ochoreniami sú lupus, ktorý môže viesť k poruchám kože a lupinám.

Zelený čaj sa ukázal vhodný na potlačenie zápalu, pomáha regulovať prejavy proteínu Caspase-14, ktorý v génoch riadi životný cyklus kožných buniek.

Zvieracie modely tiež ukázali pri liečení čajom zníženú hladinu génu riadiaceho rozmnožovanie bunkových jadier. Počas psoriázy je tento gén mimoriadne aktívny a nadmerne urýchľuje tvorbu nových buniek. Pred liečbou bol tento gén, PCNA, prítomný vo všetkých vrstvách kože. Bežne je gén prítomný len v najspodnejšej vrstve, kde sa bunky kože delia a nové bunky vytláčajú staršie smerom k povrchu tela, kde sa odlupujú. Po liečbe čajom mali zvieratá hladinu PCNA blízku normálu v bazálnych vrstvách kože.

Výskum je dôležitý, pretože niektoré bežné postupy pri liečbe psoriázy alebo lupín majú nebezpečné vedľajšie účinky. Liečba ultrafialovým svetlom a liekmi môže spôsobiť vznik kožného karcinómu a rakoviny. Aj niektoré šampóny proti lupinám obsahujú karcinogénne látky.

Zelený čaj ako prírodná látka môže byť podľa vedcov alternatívou. Jeho používanie však musí ešte predchádzať dôkladnejší a podrobnejší výskum, pretože je potrebné nájsť zlúčeninu rozpustnú v tukoch, ktorou bude možné premastiť pokožku.

originál článku