ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Všeobecné tipy na prežitie

9.8.2007 09:25:57 | * q
| Počet zobrazení: 1861x

picture
 
 

Každý rok sa na celom svete v divočine na svojich dobrodružných cestách stratia tisícky dobrodruhov. Prinášame vám niekoľko tipov na prežitie, ktoré boli inšpirované natáčaním seriálu Krajné prežitie.

Vždy zabezpečte, aby niekto vedel, kam idete a kedy sa plánujete vrátiť. Keď sa vám niečo stane, budú vedieť zalarmovať príslušné záchranné zložky.
Pred svojou cestou si urobte svoju domácu úlohu – spoznajte základnú geografiu svojej cieľovej krajiny a oboznámte sa s jedlou flórou a faunou. Taktiež buďte pripravení na prostredie, do ktorého idete – doneste si tie správne nástroje a vybavenie. Najdôležitejšie – oblečte si vhodné oblečenie a obuv.
Používajte zdravý rozum. Keď sa stratíte, predtým ako budete pokračovať, snažte sa zorientovať, resp. určiť svoju polohu. Ak ste unavení, odpočívajte. Ak ste hladní, snažte sa nájsť potravu.
Myslite pozitívne. Ak sa pozriete na všetky úžasné príbehy o záchrane, ľudia prežili beznádejné situácie vďaka tomu, že sa prekonali a posunuli samých seba do mimoriadnych výkonov. Nepodceňujte to, ako ďaleko môžete ísť.

Programovo - špecifické tipy na prežitie

Púšť Moab
Najlepšia rada pre ľudí, ktorí sa stratia v púšti, je dostať sa do tieňa a čakať na záchranu. Seriál Krajné prežitie demonštruje najhoršie scenáre, kedy čakanie na záchranu nie je jednou z možností.
Najväčšími zabijakmi v púšti sú úpal a dehydratácia, ktoré prichádzajú veľmi rýchlo. Najdôležitejšou časťou tela, ktorú treba udržiavať v chlade, je hlava. Módne prikrývky hlavy zo svetlých materiálov ochránia pokožku pred slnkom.
V púšti Moab sú dve hlavné rieky. Nájdenie jednej z nich bude kľúčom k nájdeniu cesty von. Rieka poskytne vodu na pitie a sledovanie jej toku vás eventuálne môže doviesť k civilizácii.
Dôležité je aj nájdenie tečúcej vody – stojatá voda bude pravdepodobne kontaminovaná mŕtvymi zvieratami a iným odpadom.
Rastliny potrebujú vodu, to znamená, že znaky vegetácie indikujú, že voda je neďaleko.
Kaňony poskytujú tieň a môžu obsahovať vodné zdroje, ktoré môžu viesť k väčším riekam. Nájdenie kaňonu, ktorý smeruje nadol – je dobrým znamením toho, že voda je blízko, pretože voda bude, samozrejme, tiecť smerom nadol.

Dažďové pralesy Kostariky
Jedným z najhorších aspektov divočiny je hustota vegetácie, ktorá vám znemožňuje zorientovať sa, resp. určiť vašu polohu. Vylezte na strom tak vysoko ako môžete, aby ste sa dostali ponad klenbu vegetácie a tým dosiahli lepší rozhľad. Prepadlina/dolina v džungli, kde jedna strana je vyššie ako druhá, často naznačuje rieku, čo znamená, že civilizácia je neďaleko.
Samotné chodenie v džungli môže byť nebezpečné, preto dávajte pozor, kam šliapete. Veľmi ľahko vás môže niečo poštípať, keď bez pozerania stupíte na kmeň alebo strhnete popínavú rastlinu.
V džungli nestojí za to míňať energiu na lov zvierat alebo nastavovanie pascí, pretože je tam množstvo rastlín, ktoré sa dajú jesť. Nezabudnite sa pred cestou oboznámiť s jedlými rastlinami.
Padajúce stromy a vetvy sú tými najväčšími zabijakmi ľudí v džungli, takže ak potrebujete postaviť tábor, nájdite voľný terén.

Divočina hôr Aljašky
Najväčšou hrozbou pre lyžiarov je lavína. Keď cestujete do oblasti s rizikom lavín, majte so sebou signálne zariadenie, ktoré sa v prípade, že sa stratíte, aktivuje a bude vysielať signál, ktorý môžu záchranné zložky sledovať.
Kľúčom k lavínam je schopnosť „prečítania“ snehu. Použite lyžiarsku palicu na otestovanie snehu, aby ste videli, či je kompaktný alebo vo vrstvách. Ak palica pevne stojí, keď ju zasuniete do snehu, je to fajn. Ak palica náhle spadne, indikuje to, že sneh je vo vrstvách a je nebezpečný.
Ľadovce sú dobré orientačné znaky a ak ich budete nasledovať smerom dole, vyvedú vás z hôr.
Teplota na Aljaške môže klesnúť až do mínus 60 stupňov, čo vám môže spôsobiť vznik omrzlín. Udržujte svoje končatiny také teplé, ako je to možné. Signálom vzniku omrzlín je, že farba vašej kože sa mení od voskovej cez červeno sfarbenú až do čiernej.

Sierra Nevada
Ak sa potrebujete zorientovať počas slnečného dňa, môžete sever, východ, juh a západ určiť pomocou metódy palice a jej tieňa. Nájdite palicu, zapichnite ju do zeme a uvidíte, že vrhá tieň. Označte miesto, kde je koniec tieňa a čakajte 15 minút. Označte ďalší bod, ktorý vytvorí východno–západnú líniu. Každý, kto ide na výlet do Sierra Nevady, by mal ovládať základnú geografiu oblasti. V tomto prípade je púšť Nevada východne, takže najlepšie je smerovať na západ.
V noci sa často na listoch a borovicovom ihličí tvorí rosa, takže ak naliehavo potrebujete vodu, táto skutočnosť vám môže zachrániť život.
Ak máte dostatok šťastia a úspešne ste ulovili a uvarili jedlo, nezabudnite zlikvidovať akékoľvek zvyšky, pretože inak sa vystavíte riziku, že po tieto zvyšky prídu čierne medvede vyskytujúce sa v oblasti.
Ker Manzanita, ktorý je typický pre Sierra Nevadu, je významným zdrojom potravy v divočine. Indiáni Mono využívajú ich plody, ktoré sušia a vyrábajú z nich nápoje. Ak sa dostanete do blízkosti tohto kra, žujte vonkajšiu časť plodu a tvrdé zrnká vypľujte. Plody majú vysoký obsah vitamínu C.
Ak neviete dobre plávať, ale potrebujete prekročiť veľkú vodnú plochu, môžete použiť svoje nohavice ako plávaciu vestu. Vyzlečte si nohavice, naplňte ich vzduchom a zviažte ich. Vo vode ich zdvihnite ponad hlavu a budú fungovať ako záchranná vesta.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,98
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.