V Indii predbehli Newtona

15.8.2007 12:29:16 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2972x

Veľmi malá škola učencov v juhozápadnej Indii objavila jeden zo základných princípov modernej matematiky viac ako 250 rokov pred Newtonom.

 

Podľa najnovších výskumov objavili učenci zo školy nazývanej Kerala nekonečné rady niekedy okolo roku 1350. V súčasnosti je objav pripisovaný Isaacovi Newtonovi a Gottfriedovi Leibnitzovi, ktorí sa o problematike zmieňovali vo svojich spisoch na konci 17. storočia.

Výskum tiež odhalil, že Indovia objavili spôsob akým určiť rozvoj čísla π a určili ho správne na 9, 10 a neskôr až na 17 desatinných miest.

Vedci z univerzity v Manchestri zistili štúdiom starých indických spisov, že korene modernej matematiky nemusia byť nutne v Európe.

Prínos Newtonovej práce sa objavom nezmenšil, Indovia Madhava a Nilakhata by si s ním však mohli podať ruky, pretože objavili dôležitú časť integrálneho počtu – nekonečné rady.

Existuje veľa dôvodov, prečo sa doteraz nevedelo o objavoch indických škôl. Jedným z nich je odmietanie vedeckých ideí, ktoré nepochádzali z Európy. Len málo ľudí poznalo orientálne jazyky a kultúru a vo všeobecnosti panoval na starom kontinente odpor voči tradícii zo sveta islamu.

Množstvo informácií z Indie mohli priniesť jezuitskí misionári, ktorí boli študovaní v matematike a dobre ovládali mieste jazyky. Tí mohli ovplyvniť aj priamo Newtona. A keď pápež Gregor XIII. založil komisiu pre modernizáciu juliánskeho kalendára, vďaka jezuitovi Claviusovi, ktorý skúmal spôsoby tvorby kalendára vo svete, do tohto procesu zasiahla aj indická škola Kerala.

originál článku