Začal život vo vesmíre? Nový dôkaz z komét

15.8.2007 15:28:05 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3042x

Podľa článku vedcov z univerzity v Cardiffe výskum komét ukazuje, že život začal veľmi pravdepodobne vo vesmíre.

 

Vedci dlho diskutovali o teórii panspermie, ktorá tvrdí, že život vznikol v kométach a potom sa vo vesmíre rozšíril na obývateľné planéty. Dnes tím výskumníkov tvrdí, že zistenia sond skúmajúcich kométy dajú odpoveď na otázku, ako mohol vzniknúť prvý organizmus.

Misia Deep Impact 2005 ku kométe Tempel 1 objavila zmes organických a ílovitých častíc v kométe. Jedna z teórií vzniku života predpokladá, že častice ílu fungovali ako katalyzátor, pomocou ktorého sa menili organické molekuly na zložitejšie štruktúry. Misia Stardust 2004 ku kométe Wild 2 našla skupinu zložitých uhľovodíkových molekúl – potenciálnych stavebných prvkov života.

Tím vedcov predpokladá, že rádioaktívne elementy dokážu udržať vodu v kvapalnom skupenstve po množstvo rokov, čo robí z komét potenciálne inkubátory prvého života. Tiež poukazujú na fakt, že veľké množstvo komét obsahuje viac ílu, ako bolo na Zemi. Vedci určili pravdepodobnosť, že život vznikol na Zemi skôr ako na kométe na bilión biliónov (10ˆ24) k jednej.

Čím viac komét vedci preskúmali a čím viac informácií o ich zložení majú, tým sú bližšie k presvedčeniu, že život vznikol mimo našej planéty v kométach.

originál článku